1984 dizi mi oluyor?

Geçtiğimiz günlerde Hayvan Çiftliği, 1984 gibi kült kitapların yazarı İngiliz Romancı George Orwell, eserlerinin 70 yıllık süreli telif hakkının bittiğine dair haberlerle gündeme oturmuştu. Şimdilerde efsaneleşen eserlerinden 1984’ün mini dizi olacağı konuşuluyor.

Bir bilim kurgu klasiği aynı zamanda distopik bir evrende gerçekleşen geleceğin günümüze yansıması olan kitap, 1949 yılında kitap olarak basılmış 1984 yılında ise beyaz perdeye uyarlanmıştı. 2.Dünya savaşının henüz sonlandığı dönemi anlatan filmde, tam anlamıyla bir korku imparatorluğu hâkimdi. Kara kutu diktatörlüğünün verdiği emirlere herkesin mutlaka uyması zorunluluğu vardı. Ve bu imparatorlukta kitap okumak veya âşık olmak dahil hiçbir şey serbest değildir. İşte tam da bu konu üzerine kurulmuş olan, edebiyat ve sinema tarihinin önemli eserlerinden 1984, şimdilerde 5 bölümlük bir dizi olarak karşımıza gelecekmiş. Fakat mini dizi için kullanılacak yapıt, yazarın romanı değil, romanından uyarlanan aynı adlı tiyatro oyunu olacakmış.

Dickinson dizisinin arkasındaki yapım şirketi olan Wipp, Robert Icke ve Duncan Macmillan’ın yaratıcısı olduğu tiyatro oyununu dizi haline getirmek için hazırlıklara başlamış bile.

Dizinin nerede yayınlanacağı, kimlerin oynayacağı henüz belli değil. Yine de kitabında ve filminde olduğu gibi yine cesur bir versiyon mu geliyor sorusunu akıllara getiriyor. Umarım en yakın zamanda konu hakkında yeni bilgilerle aydınlatılırız.

Simdiden heyecanlandıran bu haber karşısında sabırsızlandığımı söylemeliyim.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: