Monstera Deliciosa (Deve Tabanı) Çoğaltma

Son zamanların ünlü bitkisi monstera deliciosa nasıl çoğaltılır diye aratıp işe yarar bir şey bulamadınız mı?  Çiçek işleriyle çok alakalı olmayanların bile yapabileceği şekilde basitçe fotoğraflar ile anlatıyor olacağım. Normalde ağaç gövdesine sarılıp o şekilde büyüdüğünden bir desteğe ihtiyaç duyan “Monstera Deliciosa” gerçekten de canavar gibi büyüdü ve iki kola ayrıldı. Bu büyüme yatay şeklinde olduğu için bitki az ve cansız görünüyordu. Köklendirerek çoğaltma ile çoğaltıp dibine tekrar diktiğimde daha gür ve sağlıklı olacağını düşündüm.

Kesinlikle böyle yapın gibi yargıyla başlamıyorum. Bir çiçekçi ile görüşüp en doğrusunu öğrenebilirsiniz. Ben bir kaç öğrendiğim bilgi ve kendi mantığımla ulaştığım başarılı sonucu fotoğrafladım. Böyle bir yazı bulamayıp kendim oluşturmaya karar verdim 🙂 

Öyleyse başlayalım,

Önce bitkinin kesilecek dalını belirleyin gövdesine yakın kısmından budama makası ile kesin. Bitki toprağa tutunmak için kendine yeni kökler çıkarır. Keseceğiniz yer o kökü de içine almalıdır. Kestiğiniz çiçeği uzunca bir vazoya yerleştirin. Ben bitkiye destek olması için içerisine bir tane pipet koydum.

Bu şekilde bitkiyi suyun içerisinde bırakıyoruz.Fotoğrafta da gördüğünüz gibi kendi çıkardığı ekstra kökü de suyun içinde. Haftada bir gün suyunu değiştiriyoruz. Temiz su kullanmaya özen gösterin. Saksıdaki çiçeğe herhangi bir işlem uygulamıyor, kendi haline bırakıyoruz.

İyice köklenen suyun içindeki çiçeği ister başka bir saksıya isterseniz de benim gibi aynı saksının dibine dikebilirsiniz. Ben köklenmesi için neredeyse bir ay bekledim ama sizinki 3 hafta veya 3 ay da sürebilir. Sadece bekleyin ve gözlemleyin. Kendi haline bıraktığım saksıdaki çiçekten yeni dallar gelmeye başladı bile.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da çok bilen birileri illa ki çıkar. “Onu yapmazsan olmaz”, “şu tarihte yaparsan olmaz” lar ile ilgilenmeyin. Ben bu işlemi bahsettikleri değişim tarihlerinde yapmadım. Ev ısısı yaz kış belli bir düzeyde zaten benim çiçeğim büyümeye başladı. İstediğiniz zaman yapın ve bizimle paylaşmayı unutmayın.

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: