Beyin Yakan Filmler

Aslında bir nevi sinema dilinde ”Mindfuck Movie” olarakta geçen bir tür. Mindfuck Movie, beynin sınırlarını zorlayan anlamakta güçlük çekeceğimiz hatta birden fazla izlemeye ihtiyaç duyacağımız filmler olarak tanımlanabilir. Aşağıda belirteceğim filmler beyninizde soru işaretlerine yol açacak . Nasıl yani? Neden öyle oldu şimdi? Bolca şaşıracağınız birçoğu da sonu sürprizli filmler. Listeyi izlemeden geçmeyin derim. İlk olarak bu konuda gerçekten çok başarılı olduğunu düşündüğüm İspanyol sinemasının senarist-yönetmenlerinden Oriol Paulo’nun filmleriyle başlayalım.

The Body (IMDB 7,6)

Film boyunca ne olduğunu anlayamadığınız ama sonunda şaşıracağınız bir cinayet. 2012 yapımı film, morgdan kaybolan bir ceset ve bu ceset etrafında dönen olaylar örgüsü…

The Invisible Guest (IMDB 8.1)

The Invisible Guest, 2016 yapımı İspanyol yapımı gizem gerilim filmidir. Kusursuz bir senaryo bence filmde bir aksiyon, olmamasına rağmen gerilimi öyle güzel yakalamışlar ki. Sonu sürprizli filmlerden biri. Filmin Türkçe adı Görünmeyen Misafir.

Mirage (IMDB 7.4)

Paulo’nun bu konuda ne kadar iyi olduğunu bir kez daha gösterdiği filmlerden biri. Gizem türünde başarılı yapımlar yapan senarist yönetmen bu filminde de yine beyninizi yakacak ve sonunda olayın ne olduğunu gösterecek. Filmi izlerken, kafalar karışacak soru işaretleri beyninizde uçuşacak.

Shutter Island (IMDB 8.2)

Böyle bir liste yapıp bu listeye Island adasını eklememek tabii olmaz. Ütopik bir toplulukta geçen filmde gerçekle hayal arasında kalacaksınız. Neyin ne olduğunu anlamanız zaman alacak. 2010 yapımı gizem filminin başrollerinde Leonardo Dicaprio ve Martin Scorsese var.

The Fountain (IMDB 7.2)

Darren Aronofsky’nin yönetmenliğini yaptığı filmin 2006 yapımı film. Gizem filmlerinin kafa karıştırıcı anlaması zor yapımlardan biri daha. Hugh Jackman ve Rachel Weisz’in başrollerini paylaştığı filmi bu tarz filmleri seviyorsanız izleyin derim.

I Orıgıns (IMDB 7.4)

Mıke Cahill tarafından yazılan ve yönetilen 2014 yapımı Amerikan filmi. Film, bilim ve felsefenin birbirine karışmasıyla oluşmuş bir hikâyeyi anlatıyor. Nasıl oluyor bu böyle? Diye kafanızda soru işaretleri oluşturacak bir film.

Predestination (IMDB 7.5)

Spiering kardeşlerin yönetmenliğini yaptığı film aksiyon sinemasının gizem kattığı muhteşem filmlerden biri. Film yine kafa karışıklığına yol açacak sahnelerine sahip. Nasıl ya? Neler oluyor böyle? Diyeceğiniz filmlerden biri.

Stay (IMDB 6.8)

Gitme, 2005 yapımı sinema filminin başrollerinde Ryan Gosling, Ewan Mcgregor, Kate Burton’un yer aldığı filmin yönetmenliğini Marc Forster yapmıştır. Gerilim gizem türünde olan filmlerden olan Stay, yarattığı gerilim ile kafanızda soru işaretleri oluşturacak cinsten.

The Prestige (IMDB 8.5)

Christopher Nolan‘ın yönetmenliğini yaptığı muhteşem bir senaryoya sahip 2006 ABD, Birleşik Krallıklar ortak yapımı filmi. Beyin yakan filmlerin başında geliyor bence. Sihirbazlık yapan 2 kişinin muhteşem mücadelesini gizemli bir şekilde anlatıyor.

Los Cronocrimenes (IMDB 7.2)

Suç Zamanı, yönetmenliğini ve senaristliğini Nacho Vigalondo’nun yaptığı film. Gerilim filminin yanında aynı zamanda gizemi de çok güzel işleyen bir film. Aynı zamanda korku faktörü de yer alan film, İspanyol yapımı filmlerin orijinal senaryoya sahip olanlarından.

Vanilla Sky (IMDB 6.9)

Yönetmenliğini Cameron Crowe’un yaptığı fantastik gizem türünde 2001 yapımı film. Film, filmin sonuna kadar ne oluyor böyle ya diyeceğin cümlelerle dolabilir. Yine finalinde ne olduğunu anladığımız filmlerden biri. Vanilla Sky, mindfuck sinemasının en bilinen örneklerinden biri.

The Platform (IMDB 7,0)

Filmin sonuna kadar hala daha ne olduğunu anlamakta zorluk çekeceğiniz gerçek anlamını anlamaya çalışacağınız sahnelerin yer aldığı 2019 yapımı gerilim filmi. Galder Gaztelu’nun yönetmenliğini yaptığı filmin sonu seyirciye bırakılmış beyin yakan filmlerden biri.

Get Out (IMDB 7.7)

Beyninizi kullanmanızı sağlayacak bir başka film de Get Out isimli Amerikan gerilim gizem filmi. Yönetmenliğini ve senaristliğini Jordan Peele’nin gerçekleştirdiği 2017 yapımı film.

Inception (IMDB 8.8)

Yine bu listenin olmazsa olmazlarından biri Inception filmi, yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı 2010 yapımı ABD filmi. Muhteşem sahnelerin yer aldığı filmin finali birçok kişinin kafasını karıştırmıştır. Aksiyon sahneleri kendine hayran bırakıyor.

İşte size birbirinden başarılı beyin yakan türden filmler.

Şimdiden iyi Seyirler.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: