başucu kitapları

5 Başucu Kitabı

Daha önce 5 Akıcı Roman başlıklı yazımda harika kişisel gelişim kitapları ile geleceğimi söylemiştim. Aşağıda okuduğum kitap lardan en iyilerini seçerek size ışık tutmak istiyorum. Öncelikle söylemeliyim biraz kalınca (ortalama 400 sayfa) olabilirler ama asla öyle bayağı kişisel gelişim kitapları değiller. Her biri herkesin mutlaka okuması gereken kitaplar. Bu kitapları başucu kitabınız yapın, ara ara açıp okuyun. Ben öyle yapıyorum. Herşeyden önce farkındalığınızı artıracak kitaplardır. Bu kitapların hepsi  sayfalarca yazı yazılmasını hakediyor ama niyetim size herşeyi anlatmak değil. Anahtarı veriyorum içeri bakmak sizin sorumluluğunuz… Kitabı anlattıktan sonra italik olarak vurguladığım bölümler, benim altını çizdiğim ve yazıyı yazarken rastgele sayfa açıp içinden yazdığım cümlelerdir.

Kurtlarla Koşan Kadınlar – Clarissa P. Estes

Her kadının okuması gereken muhteşem bir başucu kitabıdır. Sadece kadınların değil hayatında kadın olan her erkeğin de okuması gereken başucu kitabıdır.

Altını çizmekten kendiniz alamayacağınız ders kitabı niteliğinde ama müthiş akıcı bir kitap. Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı 2016’da alıp okuyamamıştım, bazı kitapların zamanları vardır. Onun seviyesine erişmek için daha öncesinde okuma yapmak, tecrübe kazanmak gerekir. Bu sene tekrar elime aldım ve En’lerim arasına çoktan girdi. Eskilerin masalları ve mitlerinin günümüz ile harmanlanarak ve konuyu açıklayarak ilerliyor. Kadınların içlerindeki doğal sese kulak vermeyi sağlamasını öğütleyen bu kitap bir hazine ve onu keşfetmenizi bekliyor.

“Ama bildiğiniz gibi, bir bahçenin ilkbahara hazır olması için, sonbaharda tersyüz edilmesi gerekir.Bahçe her zaman çiçeklenemez. Ama bırakın, hayatınızın altüst oluşlarını kendi içsel döngüleriniz düzenlesin, dışınızdaki başka güçler, kişiler ya da içinizdeki negatif kompleksler değil. “

“Odağı kaybettiyseniz, sadece oturun ve öylece kalın. Fikri alıp öne arkaya sallayın. Bir kısmını tutun, bir kısmını da atın, kendini yenileyecektir. Daha fazlasını yapmanıza gerek yoktur.”

Tanrılar Okulu – Stefano D’anna

Tanrılar Okulu’nda yazar gerçekleri kendi yaşamından ve düşünsel tecrübelerinden yola çıkarak anlatıyor. Düş ve gerçek kavramlarını iç içe büyük bir ustalıkla aktarıyor. Gerçeklerin düşlere yön vermesi kadar, kurulan bütün düşler de gerçekleri inşa ediyor. Bu kitap da aralıklarla okunması gereken başucu kitabıdır.

Kitap şu paragraf ile başlıyor: “ Bu kitap bir harita ve bir kaçış planıdır. Hayat, tıpkı bana yaptığı gibi seni de bir mengenede soluğun kesilinceye kadar sıktığında, seni içinden çıkamayacağın hayal kırıklıklarına uğrattığında ve hiçbir çıkış yolu bulamadığında işte ancak o zaman bu kitap bir anda eline geçecek ve seni bulacakır.Böylece BİREYSEL DEVRİMİN için bir insanın hayal edebileceği en büyük maceraya hazır olduğunu bileceksin.

Yazarın bu sözünden sonra daha ne diyebilirim ki…

“Önemde ilk olan, öncelikte ilk olur!”

“Dünya, kendi ‘düşlerimizin’ hayata geçirilmesidir… ya da kabuslarımızın. Dünya bir cennet de olabilir, cehennem de. Hangisini seçip nerede yaşayacağın sana bağlı!”

İnsan Olmak  – Engin Gençtan

İnsan olmak kitabı insan olmanın gerektirdiği tüm duyguları çok akıcı bir şekilde anlatıyor. Bazı davranışların temelinde ne olduğunu anlayıp şaşırtıyor.Psikoloji bilimiyle çok ilgileniyor olmasanız da severek okuyacağınız, temel duyguları baz alan bir kitap. Şunu yapmalısın bunu yapmamalısın gibi değil de hayatınızı ve kişiliğinizi sorgulamanız için teşvik ediyor.

“Bir insanın kendisinde var olan düşmanca eğilimleri başkalarına mal etmesi biçiminde yaşanan bu duyguya alınganlık denir.”

Korku, herkes tarafından tehlikeli olarak kabul edilen bir duruma karşı yaşandığı halde, kaygı kişinin kendisinin ürettiği bir duygudur ve bu duyguya neden olarak gösterilen durum çoğu insana saçma görünür.

İyi Hissetmek  – Dr. David Burns

Bu kitap hayatımın zor bir döneminde karşıma çıktı ve 400 sayfalık kitap nasıl bitti anlamadım. Kitabın arkasında şunu söylüyor ; Kendinizi kaygı, suçluluk,kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer ‘dipsiz kuyuları’ndan ilaçsız kurtarabilirsiniz. Kesinlikle katılıyorum. Size mutluluğun anahtarını vermiyor ama mutlu olmanız için düşüncelerinizi nasıl iyileştirebileceğinizi anlatıyor. Yaşanılan çoğu olayın karşındaki kişinin çocukluk travmalarından geldiğini görünce onu anlıyor ve şefkatle yaklaşıyorsun. Burnumuzun ucunda duran çözümleri farketmemizi sağlıyor ve kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Bu kitap benim başucu kitaplarımdan biridir. Özellikle psikologların önerdiği bir kitap olduğunu da belirtmeliyim.

“İki seçeneğiniz var: Ya kendinizi sınırlı bilgisi olan, mükemmel olmayan ve zaman zaman hata yapabilen biri olarak kabul edeceksiniz ya da kendinizden nefret edeceksiniz.”

“Size birisi onay vermediğinde, bu durumun onun sorunu olabileceğini hiç düşündünüz mü?”

Sınırlar – Dr.John Townsend/Dr. Henry Cloud

Sınır nedir? Nerede bitip nerede başlar? Kendi akıl sağlığınız ve kaliteli bir yaşam için sınırlarınızı bilmelisiniz. Hiçbir şeye yetişemiyor musunuz? Kırmayayım diye başkalarının işlerini mi yapıyorsunuz? Yapmayın. Sınırlarınızı öğrenin. Nasıl mülkünüzün sınırlarını belirleyip çit çekersiniz ve başkalarının o mülkte söz hakkı olamaz. Kendiniz için de bunu yapmalısınız. Aileniz, arkadaşlarınız, eşiniz, işiniz ve hatta kendiniz için sınırlarınızı bilmelisiniz.

“ Doğru sınırlar belirlemek insanlara içerlemenizi engeller. İnsanlara yardımcı olmak ve vermek iyi bir davranışlardır.  Ancak verdiklerinizin, durumunuzu ve kaynaklarınızı zorlamadığından emin olmanız gerekir.”

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: