Bitki Çimlendirme

Çocukken şu fasulye çimlendirme deneyini yapmayan var mı? İlk aşama bir kabın içini ıslak pamukla kaplamaktır. Daha sonra birkaç fasulye pamukların arasına konulur. Üzerleri yine pamukla örtülür. Bu şekilde fasulyeler pamuğa ekilmiş olur. Çıkan sonuçlarda hayretle izlenir.

İşte size evinizin harika birer parçası olacak 3 küçük çimlendirme deneyi. 3 bitki de bu yukarıda bahsettiğim deney ile harika birer bitki olmaya hazır hale gelecek.

Fasulye Çimlendirme

Bu maceram ilk fasulye ile başladı küçük kızıma fasulye çimlendirme deneyi yapmaya karar verdikten sonra baktım bağımlılık oldu ben de. Ama baksanıza şunlara balkonunuzun yeşillenmesi için harika birer örnek değiller mi sizce de?

Fasulye çimlendirmeyi bilmeyen yoktur herhâlde yine de kısaca anlatalım ıslak pamukların arasına bildiğimiz kuru fasulyeleri koyup üzerini yine ıslak pamuklarla örtelim. Ve bundan sonraki süreç diğerlerine göre biraz daha hızlı ilerleyecek 1 hafta içinde kocaman filizleriniz yapraklarınız ve fasulyeleriniz olacak. Mucizevi bu bitkiyi denemeyen varsa mutlaka deneyin derim. 1 ayda alabildiğine uzayan fasulyem için son durum bu.

Kontrol altına almaya çalışmak için bir çubuktan yardım aldım. Çünkü etrafındaki bitkilerin yapraklarına dolanmaya başladı. Bildiğiniz bir karton bardağa ektim önce sonra saksıya geçirdim.Fasulyeyi sık sık az az sulayın yani birden suyu boca etmek yerine sık sık fıs fıs su sıkabilirsiniz. Aynı zamanda direk güneşe ve direk rüzgâra maruz bırakmayın. Gün ışığını gizliden alabileceği bir yere koyun.

Limon Çimlendirme

Limon bildiğiniz üzere mis gibi kokan turunçgiller ailesinden bir meyvedir. Faydaları saymakla bitmez ama konumuz şuan tamamiyle ağacın kendisi. Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun bir şekilde yetiştirilen bu güzel meyveyi evinizde yetiştirebilmek aslında çok basit. Anlattığım 3 bitki içinde bu yöntemi uygulayacağız.

Limonu kesip içerisinden bir ya da daha fazla çekirdeğini ayırıyoruz. Ayırdığımız çekirdeklerin kabuklarını soyup pamuk ya da benzeri bir materyal içerisine (ben havlu kâğıdı ıslatıp koyuyorum içerisine) çekirdekleri koyuyoruz. Ve sonrasında tek yapmanız gereken beklemek yaklaşık 1-2 hafta içerisinde filizlenmeye başladığını göreceksiniz. Filizlendikten sonra kök kısmı toprağa yaprak kısmı yukarı gelecek şekilde küçücük bir saksıya ekin.

Çok dibe ekmeyin ki hatta çekirdeğin yarısı dışarıda, kökü tamamen içeride kalacak şekilde ekerseniz daha iyi olur. Yukarıda gördüğünüz gibi benim ektiğim limon çekirdeğinin boyu, yaklaşık 3-4 haftada bu şekilde oldu bir çıktı mı çok hızlı ilerliyor büyümesi. Bu şekilde yaprakları mis gibi kokan bir limon ağacınızın olması mümkün. 

Limon ağacı direk güneş maruz bırakılmamakla birlikte, açık hava ve gün ışığını sever. Balkonlarımız bu konuda bulunmaz kaftan. Ayrıca sulaması ise bol suyu sevmekle birlikte toprağı kurumadan su vermeyin. Ancak sık sık kontrol edin susuz kalmasın.

Avokado Çimlendirme

Son zamanlarda birçok kişinin denediği ve başarılı olduğu bir çimlendirme yöntemi. Ben bunu da aynı şekilde ıslattığım havlu kâğıt içerisinde çimlendirdim. Ancak deneyen birçok kişi kürdan batırma yöntemini kullanıyor. Siz istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Kürdanla yapmak isteyenler için öncelikle avokado çekirdiğini alıp üzerindeki kabuğunu soyun. Sonrasında çekirdeğin orta ve alt kısımlarını 2-3 kürdan batırarak bir bardak suyun içerisine bu şekilde bırakın ve bekleyin. Avokadonun nasıl köklendiğini ve nasıl filizlendiğini keyifle izleyin.

Benim yaptığım yöntemle ise çekirdeğini soyup ıslak ağıt havlunun içerisine koyun. Köklenmesi 2-3 hafta alacaktır. Fasulye kadar çabuk olmaz ancak açtıktan sonra filizlendiğini gördüğünüzde beklediğinize değecektir.

Önce upuzun bir kökü sonrasında da üst tarafından yaprakları çıkmaya başlayacak. 2 parmak kadar olduğunda filizi toprağa geçirdim. Toprağa çekirdeğinin yarısı toprakta, yarısı dışarıda olacak şekilde ekiyorsunuz. Genelde daha çok büyümesi bekleniyor. Ancak o zaman toprağa alışması kolay olmadığı için büyümesinin durduğunu ya da tutmadığını söyleyenler var. 2 haftadır saksıda ve oldukça hızlı büyüdüğünü söyleyebilirim.

Direk güneşi sevmez. Gün ışığı görmeli ancak gizli bir gün ışığına maruz kalmalıdır. Islak toprağı sever ancak bunu da abartmamak gerekir. Kuruduğunu hissettikçe sulamak mantıklı olacaktır.

İşte size basit bir şekilde evimizde her daim olan hatta çöpe giden minik çekirdeklerle çimlendirme yaparak evinizin havasını nasıl değiştirebileceğinizi anlattım. Umarım yapar bana da yorumlarınızı bırakırsınız.

Sevgiyle kalın.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: