Tekrar Tekrar İzlemek İsteyeceğiniz 40 Film

10 kere olsun yine sıkılmadan izlerim dediğiniz filmler neler desem ne derdiniz? İşte size sıkılmadan izleyeceğiniz muhteşem yapımlardan derlediğim 40 yabancı film.

1- The Shawshank Redemption (IMDB 9,3)

Filmi bilmeyenler çok azdır heralde. Artık efsaneleşen bu filmin bu sorudaki cevaplarda yer alması da kimseyi şaşırtmamıştır diye düşünüyorum. Filmin Türkçe adı Esaretin bedeli. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Frank Darabont yapmıştır.  Film Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı novellasından uyarlanmıştır.

2- The Lord Of The Rights: The Fellowship of the Ring -(IMDB 8,8)

Film, fantastik edebiyat serisinden uyarlanarak çekilmiş Peter Jackson imzalı bir üçlemedir. John Ronald Reuel Tolkıen’in yazdığı Yüzüklerin Efendisi kitabının muhteşem bir görsel dili mevcut. Hem kitabını okuyan hem filmini izleyenlerin filme notu 10 üzerinden 10. Filmin diğer serileri İki kule ve Kralın Dönüşü de en az ilk ikisi kadar muhteşem görsel birer şölen.

3- Forrest Gump (8,8)

Film, 1986 Yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayınlanan bir romandan uyarlanarak çekilmiştir. Filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis yapmıştır. Filmin başrollerinde Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field bulunmaktadır.

4- Inception (IMDB 8,8)

Bilim kurgu filmi denildiğinde ilk sıralarda yer alan filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır. Filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio, Marion Cottillard, Ellen Page ve Joseph Gordon Levitt gibi başarılı isimler yer alıyor.

5- Fight Clup (IMDB 8,8)

Fight Clup, Chuck Palahniuk tarafından 1996 yılında yazılmış bir romandan uyarlamadır. Türkçe adı Dövüş klubü olan film, 1999 yılında David Fincher yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı. Başrollerinde Brad Pitt ve Edward Norton’un yer aldığı film tam anlamıyla bir dram filmidir.

6- The Green Mile (8,6)

Yine muhteşem bir kitap uyarlaması daha. Stephen King’in aynı adla yazdığı romandan uyarlanan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan isim ise Frank Darabont’tur. Film birçok dalda ödül kazanmış bir başyapıttır. Dış görünüşün aksine içinde yatan karakterle uyumsuz bir adamın yaşadıklarını konu almaktadır.

7- Saving Private Ryan (IMDB 8,6)

Er Ryan’ı Kurtarmak, savaş filmleri arasında en sevdiklerimden biri. 2.Dünya Savaşı’nda geçen bir hikâyeyi konu alan filmin yönetmenliğini, Steven Spielberg yapmıştır. Filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya Çıkarması sahnelerinin, dünya sinemasındaki yeri ayrı. Aşırı gerçekçi sahnelerle filmi izlerken adeta savaşı yaşayacaksınız.

8- Leon (IMDB 8,5)

1994 yapımı filmin Türkçe adı Sevginin Gücü. Fransa yapımı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Luc Besson yapmıştır. Filmin başrollerinde Jean Reno ve Natalia Portman yer almaktadır. Filmde Leon adından bir tetikçi ile yolları kesişen 12 yaşında bir kızın hikâyesi anlatılmaktadır.

9- Back to The Future (IMDB 8,5)

Bilim kurgu, Macera aynı zamandada Komedi türlerini içinde barındıran Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı muhteşem film.  1985 yapımı filmin başrollerinde Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson gibi oyuncular yer almaktadır.

10- The Intouchables (IMDB 8,5)

2011 yapımı Fransız filmi. Yönetmenliğini Olivier Nakache ve Eric Toledano’nın yaptığı film, dram ve komedinin muhteşem birleşimi. Film, bir kaza sonucunda boynundan aşağısı felç olan bir adam ve kendisine yardımcı olmak için işe aldığı Driss adındaki yardımcısının öyküsünü anlatıyor.

11- The Pianist (IMDB 8,5)

2002 yapımı filmin türü biyografi, dram, müziktir. Roman Polanski’nin yönettiği Ronald Harwood ve Wladslaw Szpilman’in senaristliğini yaptığı film ABD-Fransa- Polonya ortak yapımı bir filmdir. Filmin müziklerinin tamamı Chopin’in Nocturne’lerinden oluşur.

12- 3 idiots (IMDB 8,4)

2009 yapımı bir Bollywood filmidir. Bollywood filmleri denilince akla gelen ilk isim Amir Khan filmin başrol oyuncularından biridir. Amır Khan dışında Kareena Kapoor, Sharman Joshi, Boman Irani ve Madhavan’da filmde rol almıştır. O tarihe kadar en yüksek gişe rekorunu kıran filmdir. Onun öncesinde ise yine bir Amir Khan filmi olan Ghajini bu rekoru kırmıştır.

13- Lock, Stock And Two Smoking Barrels (IMDB 8,2)

Filmin Türkçe adı Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana olan film 1998 yılında seyirci ile buluşmuştur. Guy Ritchie Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yapmıştır. Film Jason Statham’ın ilk filmidir. Filmde fazlaca 18+ kullanım mevcuttur. Kumar, cinsellik, küfür…

14- Black (IMDB 8,2 )

Hint filmi sevenler için yine muhteşem bir film daha. 2005 yapımı film Hellen Keller’in yaşamından uyarlanarak çekilmiş bir yapımdır. Kör ve sağır olan bir kızın bir öğretmen sayesinde hayata nasıl tuttunu anlatmaktadır. Yerli filmde oldukça ilgi gören, Beren Saat ile Uğur Yücel’in başrollerini paylaştığı Benim Dünyam filmi, bu filmden uyarlamadır.

15- Dead Poets Society (IMDB 8,1)

1989 yapımı filmin yönetmenliğini Peter Weir yapmıştır. Film, en iyi özgün senaryo ödülünü almıştır. Filmin kitaptan uyarlama olduğu düşünülse de bununla ilgili net bir bilgi yoktur. Filmin başrolünde Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard, Josh Charles gibi oyuncular bulunmaktadır. Filmin Türkçe adı, Ölü Ozanlar Derneği’dir.

16- İnto The Wild (IMDB 8,1)

1996 yapımı Özgürlük Yolu filmi, Jon Krakauer’ın aynı adla yazdığı kurgusal olmayan bir kitabından uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Sean Peen yapmıştır. Film birçok dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

17- Mary and Max (IMDB 8,1)

Mary and Max filmi animasyon türünün en beğenilenleri arasında yer almaktadır. Elliot’ın yazıp yönettiği stopmotıon filmdir.  2009 yapımı filmde Toni Collette, Philip Seymour Hoffman ve Eric Bana seslendirme yapmıştır.

18- Barry Lydon (IMDB 8,1)

1975 yapımı Birleşik Krallık- ABD ortak yapımı bir dönem filmidir. Film William Makepeace Thackeray’ın Barry Lyndon’ın tarihi adlı romanından Kubrick tarafından uyarlanmıştır. Film Yedi Yıl Savaşları sırasında geçmektedir. Film içerisinde bolca Fransız Devrimi izleri, aristokrasi, Burjuvazi, Hiyerarşi görmek mümkündür.

19- The Pursuit Of Happyness (IMDB 8,0)

Türkçe Adı Umudunu Kaybetme olan filmin yapım yılı 2006’dır. Film, Gabriele Muccino’nun yönetmenliğini üstlendiği Amerikan yapımı dram filmidir. Filmin senaristliğini Steven Condrad yapmıştır. Filmin başrolünde, Will Smitt ve oğlu Jaden Smith birlikte rol almıştır. Film, birçok ödüle de aday gösterilmiştir.

20- The Avengers (IMDB 8,0)

Marvel stüdyoları tarafından üretilen Marvel Sinematik Evreni olarak adlandırılan yapımın ürünüdür. ABD süper kahraman filmidir. Bu serinin birçok filmi bulunmaktadır. Hepside seyirci tarafından oldukça beğenilen yapımlardır.

21- Twelve Monkeys (IMDB 8,0)

1995 yılında yapılan gerilim filmi. Filmde oldukça başarılı isimler var. Bradd Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe gibi… Film, birçok dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Filmin yönetmenliğini, Terry Gilliam yapmıştır. Film, sadece gerilim türünü değil bilim-kurgu ve gizem türlerini de içerisinde barındırmaktadır. Walt Disney sonrasında filmleri üçlemeye dönüştürmüştür.

22- Pirates of The Caribbean (IMDB 8,0)

Yine birçoğunuzun bildiği Karayip Korsanları. 5 seri olarak çektikleri filmin ilk hasılatı çok iyi olunca bunun bir tesadüf olmadığını göstermek için seriyi çekmişler ve büyük başarılar elde etmişlerdir. Fantastik, macera ve aksiyon türlerini barındıran filmin yönetmenliğini Gore Verbinski yapmıştır. Filmin başrolünde Johnny Deep, Geoffrey Rush, Kevin Mcnally gibi isimler bulunmaktadır.

23- Little Women (IMDB 7,9)

Kitabının verdiği apayrı tat olsa da Louisa May Alcott aynı isimdeki romanından uyarlanan film, görsel sanatta da yerini almış bir yapım. Greta Gerwig senaristliğini ve yönetmenliğini yapmıştır. Film tam anlamıyla bir dönem filmidir.

24- Titanic (IMDB 7,8)

James Cameron tarafından yönetilen ve yazılan filmi artık bilmeyenimiz yoktur heralde. Titanic gemisinin batış hikâyesini anlatan film, gerçek olaylara dayanmaktadır. Sınıf ayrılıkları bulunan iki kişi arasında geçen muhteşem aşkın öyküsünü anlatan film, birçok dalda ödül almıştır. Filmin başrolünde Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet bulunmaktadır.

25- The Notebook (IMDB 7,8)

2004 yılında yapılan filmin Türkçe adı Not Defteri’dir. Filmin yönetmenliğini Nick Cassavetes yapmıştır. Tam anlamıyla romantik bir aşk hikâyesini anlatmaktadır. Film, Nicholas Sparks’ın aynı isimli romanında uyarlanmıştır.

26- Veer Zaara (IMDB 7,8)

Hint filmi tutkunlarının seveceği imkânsız bir aşk hikâyesi. Yash Chopra tarafından yönetilen filmin senaristliğini de Aditya Chopra yapmıştır. Film birçok dalda ödül almıştır.

27- Apocalypto (IMDB 7,8)

Mel Gibson tarafından çekilen Maya Uygarlığını anlatan harika bir film. 2006 yapımı film macera aksiyon öğelerini de içinde barındırmaktadır.

28- The Count Of Monte Cristo (IMDB 7,8)

Monte Kristo Kontu filmi, 2002 yapımı aksiyon macera türündedir. Alexandre Dumas’ın kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Kevin Reynolds yapmıştır.

29- Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (IMDB 7,6)

Harry Potter serisinin ilk romanı ve ilk filmi. J.K. Rowling’in 1997 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini, Chris Columbus yapmıştır. Film tamamıyla fantastik öğelere yer vermiş bir yapımdır. Filmin başrol oyuncusu Daniel Radcliffe’tir.

30- The Butterfly Effect (IMDB 7,6)

2004 yılında çekilen film ABD yapımı bilim-kurgu, gerilim filmidir. 3 Serisi çekilen filmin ilkidir. Başrollerinde Ashton Kutcher, Amy Smart, Eric Stoltz bulunmaktadır.

31- Ice Age (IMDB 7,5)

Türkçe adı Buz Devri olan film, beş seriden oluşmaktadır. İlk olarak 2002 yılında çekilen film animasyon, macera, komedi türündedir. Blue Sky Stüdyoları tarafından yapılan filmin yönetmenliğini Chris Wegde ve Carlos Saldanha birlikte üstlenmiştir. Yüksek gişe hasılatı elde eden film 7’den 70’e herkesin seveceği türden.

32- Mirage (IMDB 7,4)

Özellikle Netflix’te yayınlandığından beri adı sıkça geçen filmlerden biri. 2018 yapımı film gizem türünde bir yapım. Paralel evreni muhteşem bir incelikte anlatan film, birçok kişinin kafasında soru işaretleri bırakacak türden bir yapım.

33- Immortal Beloved (IMDB 7,4)

Türkçe adı Ölümsüz Sevgili olan film, 1994 yapımı biyografi ve müzik türünde bir yapımdır. Besteci Ludwig Van Beethoven’ın hayatını konu alan filmin başrolünde, Gary Oldman bulunmaktadır.

34- Napola – Elite Für Den Führer (IMDB 7,4)

2004 yılında çekilen filmin yönetmenliğini Dennis Gansel yapmıştır. Max Riemelt ve Tom Schilling’in başrollerini paylaştığı film Alman dram filmidir. 2.Dünya Savaşı, Naziler ve Napola adında bir okul. Ve bu okulardan birindeki bir gencin yaşamı konu alınmıştır.

35- Troy (IMDB 7,2)

İlyada Destanını konu alan film 2004 yılında çekilmiştir. Tarih türünde başarılara imza atan filmin başrollerinde Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom yer almaktadır.

36- Transformers (IMDB 7,0)

Aksiyon, Macera ve Bilim- Kurgu türlerinde unutulmaz yapımlar arasında yer alan bir film. Çizgi diziden uyarlanan filmin yönetmenliğini Michael Bay yapmıştır. Shia LaBeouf ve Megan Fox filmin başrollerini paylaşmaktadır.

37- You Were Never Really Here (IMDB 6,8)

2017 yapımı psikolojik aksiyon gerilim filmi. Yönetmenliğini Lynne Ramsay’ın yaptığı filmin başrolünde başarılı oyuncu Joaquin Phoenix yer alıyor.

38- Tristan & Isolde (IMDB 6,8)

Kernevek Şövalyesi Tristan ile İrlandalı prenses Iseult’un efsanevi aşkını konu almaktadır. 2006 yapımı filmin efsaneye göre farklılıkları bulunsa da dönemi ve bu iki gencin aşklarını anlatan muhteşem bir yapımdır. Filmin yönetmenliğini Kevin Reynold yapmıştır.

39- Bird Box (IMDB 6,6)

Malerman 2014 tarihli romanından uyarlanan film korku gerilim filmidir. Bir kadın ile iki çocuğunun doğaüstü yaratıklara karşı verdiği yaşam hikâyesini konu almaktadır.  Filmin yönetmenliğini Susanne Bier yapmıştır.

40- Lucy (IMDB 6,4)

2014 yapımı Fransız bilim-kurgu filmi. Luc Besson’un yönetmenliğini yaptığı film beynimizin yüzde 10’unu kullabilmemizin aksi olduğunda neler yapabileceğimiz konusunu içeriyor.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: