Evde Etkinlik III

Çocuklarla aktivite programımız kaldığımız yerden devam ediyor. Evde kaldığımız bu günlerde normalleşme aşamalarının başladığı ve oldukça büyük yol kat ettiğimiz doğrudur. Tabii bu demek değildir ki hemen kendimizi sokaklara atalım. Özellikle sokağa çıkma yasakları hala devam ediyorken çocuklar enerjilerini atmakta güçlük çekiyorlar. Bugün sizin için evde çocuğunuzun duyusal gelişimini destekleyecek harika etkinlik örnekleri hazırladım.

Şehriye Denizi

Biz bu süreçte birçok bakliyatı ve %100 doğal ürünleri oyunlarımıza katmayı bir borç bildik. İlk olarak pirinç veya şehriyeleri bir kilitli poşete koyup içine çay kaşığının ucu kadar toz mavi gıda boyası ve 1 çay kaşığı sirke ile ağzını kapatıp çalkalayıp renk almasını sağlayın. Sirke, renklerin sabitlenmesini ele yapışmamasını sağlayacaktır. Sonrası biraz sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ancak mavi renk boyadığımız için biz şehriyeleri deniz yapıp içerisine mıknatıslı balıklarımızı koyduk ve onları tutmaya çalıştık. Siz istediğiniz hikâyeyi kurgulayabilirsiniz. Önemli olan çocuğun kafasındaki eşleştirmeyi yapmasını sağlamaktır. Ayrıca bu boyalı pirinç ya da şehriyeleri saklayıp tekrar tekrar çocuğunuzun büyük bir ilgiyle oynamasını da sağlayabilirsiniz.

Yapay Kar

Evde kar yapmanın en güzel yanı kışın karı bulamayan çocuklarınıza duyusal gelişim sağlayacağı etkinliklerin en eğlencelisini yapmak. Hem de yapması o kadar kolay ki… Gerekli olan malzemeler ise sadece karbonat ve saç kremi. Başka malzemelerle de denedim ancak bunun kadar iyi tutmadığını söylemeliyim. Bu iki malzemeyi bir araya getirerek istediğiniz kardan adamı yapabilir ve istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi

Çocuğunuzun duyusal gelişimi için harika bir etkinlik daha. Ben yulafla yaptım ancak siz mısır arpa gibi gıdalarla da yapabilirsiniz. Bu küçük hayvanlar bu tarz oyunlar için bulunmaz kaftan. Evinizde mutlaka bulundurmanızı tavsiye ederim. Biz bu hayvanları birçok etkinlikte kullanıyoruz. Hayvanlarla yine hikâye türetmek sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Bu tarz gıdalarla oynarken sizlere tavsiyem hikâyeniz bittikten sonra çocuğunuza bir çay kaşığı bir buz kabı verip içlerini doldurmasını isteyin. Ya da herhangi birer kap verip doldurmasını isteyin. Çocuklar doldur boşalt sistemine bayılır. Eminim bu oyunlar onları oldukça eğlendirecek, eğlendirirken de öğretecektir.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: