Evde Etkinlik II

Evde kaldığımız bugünlerde çocuklarınızla yapabileceğiniz etkinlikler için yazılar yazacağımı söylemiştim. İşte bunun ikinci kısmında minikler için renk oyunlarını yazdım.

Çocukların birçoğu 1 buçuk yaşından sonra renkleri ayırt etmeye başlar. Renkleri ayırt edebilmek, gruplandırmak, eşleştirmek ve bu etkinliklere eğer bir de müzik eşliğinde parkurlarda koyarsanız çocukların gelişimine birçok yönden katkı sağlayacak oyunlar oynatmış olursunuz.

Evde Renk Etkinlikleri

Renkleri öğretmek için güzel 3 materyal örneği sunmak istiyorum size.

Renkli Çubuklar

İlk malzemelerimiz renkli aktivite çubukları ile

  • Karton bardak
  • Renkli aktivite çubuğu
  • Renkli keçeli boya kalemleri

Elinizdeki bardak veya çubuklar renkli değil ise istediğiniz renklere boyayabilirsiniz. Bu şekilde her şey hazır ise oyun aslında çok basit. Aynı renkte olan çubukları aynı renkteki bardaklarına yerleştirmesini isteyin.

Nesneleri renklere göre ayırt etme ve eşleştirme ile bilişsel gelişimine katkı sağlar.

Ya da çubuklarla bir kutunun üzerine delik açarak altlarına içerisine koymasını istediğiniz renkleri boyayıp eşleştirmesini izleyebilirsiniz. Bu 10-15 delik arasında olabilir.

Bu sayede ayrıntılara dikkat çekme becerisi gelişir. Varlıkları, renkleri ve işlevlerini tanıyabilir. Dikkat etme süresi artar. Aynı şekilde bilişsel becerilerine gelişim sağlar.

Renkli Toplar

0-3 yaş çocuğunuza renkleri öğretmek için kullanabileceğiniz, bir diğer malzeme yuvarlak plastik toplar. Top havuzlarında kullandığımız renkli çok hafif küçük toplar sayesinde sadece renkleri değil birçok aktiviteyi de yapmanız mümkün olur.

Malzemeler:

  • Maket bıçağı
  • Beyaz bir karton kutu (Ayakkabı kutusu)
  • Renkli kalem
  • Plastik renkli toplar

Beyaz kutuyu yuvarlak bir eşya ile bardak gibi topların geçeceği büyüklükte önce çizin; sonra maket bıçağı ile kesin. Kestikten sonra etrafını farklı top renklerinde keçeli renkli kalemlerle boyayın.

Farklı parkurlar kurarak çocuğunuzun yaşına uygun aktiviteler oluşturun. Renkleri eşleştirmesi ve aynı renkteki yuvarlaklara topları atması için yardımcı olun. Renk kavramlarını öğrenmesini, nesneleri eşleştirebilmeyi, dikkatini arttırır ince motor becerileri ile kaba motor becerilerinin (yaptığınız parkur sayesinde) gelişmesini sağlar.

Renkli Harf Çubukları

Birçoğumuzun ilkokul çağlarından bildiğimiz, renkli harf çubukları. Yine bu renkli çubuklar çocuğunuzun ince motor becerisine oldukça katkı sağlayacak malzemeler.

Bu oyun için malzemelerimiz;

  • Plastik süzgeç
  • Renkli kalemler
  • Renkli harf çubukları

Süzgeci ters çevirerek bazı yerlerini farklı renklerde boyayın. Çubukları önüne sererek süzgeçteki renklerle çubukları eşleştirmesini isteyin. Bu şekilde hem dikkat seviyesini arttıracak hem motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaksınız.

İlk yazıyı okumak isteyenler için;

Evde Etkinlik I

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: