Evde Etkinlik I

Okul öncesi çocukluk dönemi veya okul dönemi çocuklarını bu dönemde evde tutmak oldukça zor. Daha önceki yazımda da belirtmiş olduğum gibi bu zorlu süreçde çocuklar için kitap ve etkinlik serisi yapacağım. Bu yazımda aslında başlı başına bir konu olan motor gelişiminin çocuklar için öneminden kısaca bahsetmek istiyorum. Sonrasında evde yapılacak etkinliklerden birkaç örnek vermek istiyorum.

Motor gelişiminin bebeklikten başlayarak desteklemek çocuğun ileri yaşlarında sağlıklı bir beden yapısına sahip olması açısından büyük önem taşır. Motor gelişim aşamasının ilk kuralı, bebekle yakın temas kurarak ona güven duygusunu sağlamak ile başlar.  Motor gelişim evreleri ince motor gelişimi ve kaba motor gelişimi olarak iki evreden oluşur. Motor gelişimlerinin en büyük etkisi ise duyusal gelişime olan katkısıdır. Evde kalmak durumunda olduğumuz bu günlerde eminim çocuklara nasıl daha verimli zaman geçirtebilirizin kaygısına düşmüştür birçok ebeveyn. Bu sebeple sizler için evde yapılacak etkinlikler serisi oluşturmak istedim.

Makarna Salatası

İlk olarak çocuklar her zaman oyuncaktan öte, gerçek hayatta kullandığımız eşyaları tercih ederler.

Bu sebeple 2 paket makarnayı ya da evinizde her ne şekil makarna varsa onu bu şekilde derince bir kaba doldurup oynamasını sağlayabilirsiniz. Emin olun her şeyden daha çok mutlu edecektir bunlar onu. Bunu sadece bir makarna ile sınırlamıyorum. Birçok baklagili karıştırabilirsiniz. Ben içerisine renkli ponponlar koydum. Bu sayede çok daha karmaşık geldi. Unutmayın çocuklar karmaşık şeyleri her zaman daha çok ilgi çekici bulur. İçlerinden poponları ayırmak, makarnaları küçük tavalar verip kepçe yardımı ile tavaya doldurmasını istemek, şiş çubukları ile makarnaların ortasından geçirerek çubuğa toplamak gibi tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış oyunlar üretebilirsiniz. Bu oyunların tümü çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmede oldukça işlevli olacaktır.

Kumdan Kale

İşte size çocukların en çok sevdiği etkinliklerden biri. Kumda oynamak. Kumu tamamen doğal üretmekte üstelik sizin elinizde. Un, irmik, sıvı yağ ve kakaoyu harmanlayarak bu şekilde bir kum elde etmek aslında çok da kolay. Yazın gelmesini beklemeden verin kepçeyi kovayı eline bırakın hayal etsin. Yapabileceklerine ve hayal gücüne siz bile inanamayacaksınız.

Not: Tüm bu etkinliklerde etrafın biraz kirlenmesini hesaba katmayın derim bırakın biraz özgür kalsın. Bu etkinlik çocuğunuzun dokunma duyusunun gelişmesini de sağlar.

Elektrik Bantlarıyla Hayal Edin

Elektrik bantları bu süreçte yine etkinliklerde kullanılan en önemli araçlardan biri. Elektrik bantlarıyla birçok oyunu evinizde kurabilirsiniz.

Seksek çizerek sayıları öğrenmesine yardımcı olabilir. Hareket becerisinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Farklı şekillerde bantla çizim yaparak şekilleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yuvarlak kare, üçgen, dikdörtgen gibi şekiller yaparak; şimdi üçgenin üzerine atlayalım diyerek hem hareket etmesini sağlayabilir. Hem de bu sayede şekilleri eğlenerek öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Özellikle araba oynamayı seven erkek çocukları için muhteşem bir etkinlik. Bu şekilde otoyollar yapabilir, yaya yolunu trafiğin akışını, kırmızı, yeşil ve sarı ışıkların ne anlama geldiğini öğretebilirsiniz.

Tüm bebeklere şimdiden iyi eğlenceler.

Latte

Evde Etkinlik I” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: