Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririz?

Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan hastalık Korona Virüsü nedeni ile hayat durma noktasına geldi. Bugünlerde evlerinde önlem alan vatandaşların bildiği bir gerçek var ki o da bağışıklık sisteminin aslında sadece bu hastalık için değil tüm hastalıklar için de ne kadar önemli olduğu. Son zamanlarda ilgi çeken konularda geçmesine rağmen aslında her daim önemini kavrayamadığımız bir konu bağışıklık.

Kısaca bir tanım yapmak gerekirse bağışıklık sisteminin ne olduğunu bilmeyenler için; Bağışıklık sistemi vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır demek yanlış olmaz. Bu sistem, vücudu yabancı maddelere karşı koruma görevi görür.

İşte bu sebeple de bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir. Şimdi gelin birlikte bakalım bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenlere;

Doğru ve Dengeli beslenme

Tabii en önemli ve başta söylenilmesi gereken husus. Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolu, doğru ve dengeli beslenmeden geçer.

**Alkol ve sigaradan uzak durun.

**Kafeini azaltın.

**Protein ve yağı dengeli tüketin aşırıya kaçmayın.

**Tuz ve şekerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

**Antioksidan gıdalar tüketmeye özen gösterin. (Ceviz- Yaban mersini -Pancar- Enginar gibi)

**Doğal vitaminler alın. Aşırıya kaçmadan. (Unutmayın meyvelerin içerisinde de şeker vardır.) Mümkün olduğunca mevsim meyvelerini tüketin.

**Süt balık yumurta tüketimine özen gösterin.

**Tam tahıllı gıdalar tüketin.

Su

Hayatımızın vazgeçilmezimizi. Birçok hastalıkta başı çeken temel içeçeceğimiz su, bu konuda da en önemli konulardan biri. Uzmanların her zaman söylediği gibi en az 2 ile 2.5 litre günlük su tüketin.

Kaliteli Uyku

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için uyku konusuna özen gösterin. uyku süreleri, yaşa bağlı olarak değişmesinin yanı sıra, ortalama her gün 7 saat uyumaya çalışın.

Spor

Evde kalmak demek bütün gün yatmak demek değildir. Bu süre zarfında evde spor yapmaya, hareketli bir yaşam sürmeye özen gösterin. Kendinize bir meşgale bulun. Hareketsiz kalmayın. Evde rahatça yapabileceğiniz pilates, yoga gibi spor dallarına yönelin.

Stressiz günler

İçinde bulunduğumuz durum her ne kadar tüm dünyada korku ve endişe yaratmış olsa da aslında bunun bağışıklık sisteminin en büyük düşmanı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunun için sizlere tavsiyem, olabildiğince medyadaki bilgi kirliliğinden uzak durmanız, sosyal medyada her duyduğunuza inanmamanız, eğer sizi çokça etkiliyorsa evde kaldığımız bu günlerde hiç bir şekilde haberleri duymamanız olacaktır. Çünkü, korku stres tüm bunlar bağışıklığınızı düşürecektir.

Temizlik

Bu zor günlerde kişisel temizliğimizi ve yaşadığımız yerlerin temizliğinin de bu konuda ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yoktur.

Sağlıkla kalın.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: