Korona’dan Nasıl Korunuruz?

Korona Virüs, tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Dün gece Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklama ile birlikte virüsün resmi olarak Türkiye’de de olduğu belirtildi. İşte Korona’nın son takvimi.

Peki ölümcül olan bu virüs ile ilgili yapmamız gerekenler, sosyal medyada çalkalanan bazı önemli bilgiler neler, gelin birlikte bakalım?

(2019-nCoV), Dünya üzerinde ilk kez Çin’in Vuhan Eyaleti’nde görülen, 13 Ocak 2020’de de tanısı konulan bir virüstür.

Neler yapılmalı?

**Virüs; bu virüsü taşıyan hasta insanların öksürük ya da hapşırık yolu ile ağız sıvıların başkalarının gözlerine, burnuna, ağzına sıçramasıyla bulaşan bir hastalıktır. Bu nedenle eğer birinin öksürdüğünü ya da hapşırdığını görürseniz o kişiyle mesafenizi koruyun ve oradan uzaklaşın.

** Öksüren ya da hapşıran veya grip benzeri bir takım belirtileri kendinizde fark ederseniz mutlaka maske takın. Böylece hastalığı maskede bırakmış olursunuz.

**Bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durun. Eğer mecbursanız insanlarla aranıza 1 metre mesafe koymaya çalışın. Kim hasta kim değil bilmeniz mümkün değil. Maske kullananlardan bazıları sadece önlem almış olabilir; hiç semptom göstermeyen bir kişide virüs bulunabilir.

**Sadece kişi bazlı düşünmeyin. Bu sıvı parçacıkları bazen farklı yerlere de sıçramış olabilir. Günlük hayatta kullandığınız birçok eşya, fare, tutacak, kalem, kapı kolu vs. gibi…

**Virüsler eşyaların üzerinde 24 saat kalabilir. Bundan korunmanın en etkili yolu ise her yeri su ve beyaz sabunla yıkamaktır. Ayrıca en önemli önlemlerden biri de hiç şüphesiz ki el yıkamaktır.

**Yüzlerle teması kesin. Ellerinizi yüzünüze götürmeyin. Ellerinizi dirseklere kadar yıkayın. Ellerinizin üstünü, parmak aralarını, tırnak altlarını yıkayın. En az 20 saniye boyunca sabun ve suyla ellerinizi yıkayın. Su ve sabun yok ise alkol bazlı el antiseptikler kullanın. Uygun el antiseptiği bulunamayan yerlerde yüzde 80-90 arasında alkol içeren her türlü kolonya da el hijyeninde virüsten korunmada kullanılabilir. (Kolonya)

**Hapşırma ve öksürme sırasında avuç içini değil dirsek içinin kullanılması gerektiğini unutmayın.

**Kullandığınız maskeleri bir günden fazla kullanmayın. Ayrıca sağlıklı insanlar değil, hasta olan insanlar maske kullanmalıdır.

**Herkes için özel havlu bulundurun. Evdeki bireylerde herkes için farklı havlular kullanarak havlularınızı sık sık değiştirin. Kağıt mendil kullanıyorsanız bunlar tek kullanımlık olmalıdır. Hapşırdıktan sonra mendili direkt çöp kutusuna atın.

**Kapı kulplarına dokunmamaya, mümkünse ellerinizle değil dirseğinizle kapıyı açmaya özen gösterin.

** Çiğ tüketilen veya az pişmiş yiyeceklerden uzak durun.

** Tuzlu su ve sirke kullanımı Korona Virüs üzerinde bir fayda sağlamaz.

** Virüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında değişmektedir.

Kimlere Bulaşma Riski Yüksektir?

Korona Virüs’ün en fazla ileri yaş ve eşlik eden hastalığı olanlara bulaşma riski daha fazladır. Bununla birlikte tabii herkes önlem almalıdır.

Gripten Farkı Nedir?

Sosyal medyada dolaşan bu tablo, aslında bunu en iyi anlatan bilgi.

Ayrıca sağlık bakanlığının sayfasında yayınlanan bu önerilere de mutlaka kulak verin.


Şimdilik tedavisi bulunmayan bu virüse karşı kendinizi iyi koruyun ve konuyu lütfen ciddiye alın.

Sağlıkla kalın.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: