gözaltı

Göz Altı Morluğu Kabusunuz Olmasın!

Göz altı morlukları en sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Genellikle düzensiz yaşam, morluğu daha belirgin veya rahatsız edici bir hale getirebilir. Günlük stres, yorgunluk, uykusuzluk, aşırı tuz tüketimi, kansızlık, alkol-sigara tüketimi, düzensiz yaşam bu sorunun tetikleyicileridir. Yaşam tarzı nedeniyle oluşan morluklara ve şişliğe müdahale etmek kolaydır. Soğuk kompres, dinlenme, doğal maskeler ile birkaç gün içerisinde kaybolur.

Bir de genetik faktör var ki morlukların ve şişliğin sizin müdahalenizle giderilmesine imkan yoktur. Ancak bir doktordan yardım alabilirsiniz. Bunun için göz altı ışık dolgusu, mezoterapi ve lazer gibi pek çok uygulama ile bu soruna müdahale edilebilir.

Göz altı morluğu ve şişliği neden olur?

Genetik faktörler : Açık ten veya çıkıntılı kemik yapısı, belirgin göz altı çukuruna neden olabilir. Genetik olarak aşırı melanin pigmenti birikmesi sonucu koyuluklar oluşabilir. Bu çok normal. Aile bireylerinde göz altı morluğu yaygınsa diğer bireylerde de aynı durumun görülme oranı genetiğinde olmayan bir insana göre çok daha fazladır.

Kötü beslenme: Tüm kötülüklerin anası yine karşımızda. Yeterli sebze ve meyve tüketmemek, fazla şeker- tuz kullanımı, özellikle B, C, E ve K vitamin eksikliklerinde morluk görülebilir. Aşırı tuz, ödeme yol açacağı için ekstra şişlikte dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir.

Su Tüketimi : Su tüketimi vücudumuzdaki tüm dengeyi sağlayan ve eksikliğinde sorun çıkaran bir unsurdur. Susuz kalan vücutta göz altındaki ciltte donuk ve çökük bir görünüm ortaya çıkar.

Yorgunluk: Günlük yaşamda elimizden düşürmediğimiz telefon, sürekli baktığımız ekranlar gözlerimizi yorar. Bilgisayar televizyon gibi gözlerimizi yoracak ekranlar ile geçirdiğimiz süreye dikkat etmek gerekir.

Uykusuzluk. Aşırı yorgunluk, yeterli uyumama ya da normalden fazla uyuma göz altlarında koyu halkaların oluşmasına neden olabilir. Uykusuzluk aynı zamanda göz altlarında sıvı birikmesine ve dolayısıyla bu alanlarda şişkinliğe neden olabilir.

Yaşlanma: Doğal yaşlanma süreci göz altındaki koyu halkaların yaygın bir nedenidir. Yaş aldıkça cilt incelir ve esnekliğini kaybeder. Cilt altı yağ dokusu ve cilde esnekliğini sağlayan kolajen miktarı azalır. Sonuç olarak ise cilt altında bulunan koyu renkli kan damarları daha belirgin hale gelir ve göz altındaki alanın koyu görünmesine neden olur.

Yanlış makyaj uygulaması ve temizleme: Göz çevresi vücutta en ince deriye sahip yerdir ve dikkat edilmesi gerekir. Göz çevresi kremleri bile farklıdır çünkü o deriye uygun formüle edilmişlerdir. Göz çevresine nazik davranmalı çekiştirerek makyaj yapılmamalıdır. Temizlemek de bir o kadar önemlidir. Pamuğu bastırmak çekiştirmek morluk olmasına neden olabilir. Bu yüzden nazikçe temizlemeli ve nemlendirilmelidir.

Alerji : Özellikle alerjik insanlar sonbahar ve ilkbahar geçişlerinde yaşadıkları kaşıntılardan dolayı gözlerini ovuşturması, burun tıkanıklığının burnu ve sinüsleri zorlaması morluğu arttırabilir. Kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi rahatsız edici şikâyetlere neden olmaktan başka kan damarlarında genişlemeye de yol açar. Bu da nispeten ince olan göz altı cildinin altında damarların daha görünür olmasıyla sonuçlanır.

Güneş: UV ışınlarına aşırı maruz kalma cilde rengini veren melaninin fazla miktarda üretilmesine neden olabilir; melanin yoğunlaştıkça göz çevresindeki koyuluk artar.

Ne yapabiliriz?

Göz altı sorunlarının başlıca nedenleri çevresel faktörlerdir. Bunun önüne geçmek için bazı küçük adımlar uygulayabilirsiniz. Genetik faktörlere bağlı ise ne yazık ki sizin yapacağınız küçük adımlar işe yaramayacaktır.

Çevresel faktörlere bağlı olan morluk ve şişlikler için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz; patates, salatalık gibi sebzeler özellikle gözlerdeki şişkinlikleri gidermede çok yararlı. Buz uygulayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda buzu bir beze sararak yüzünüze ve göz çevrenize 2-3 dk gezdirerek kan dolaşımını arttırabilirsiniz.

Muhtemelen en etkili olan sağlıklı beslenmek ve su tüketimine dikkat etmek olacaktır. Aydınlatıcı etkili içeriğinde C vitamin olan bir göz kremi kullanabilirsiniz.  Aynı zamanda kafein de cildin enerjisini yükselten en aktif içeriklerden biridir. Kafeinli bakım ürünleri kan dolaşımını hızlandırarak göz altı morluklarının ve şişliklerinin önüne geçebilirsiniz.

Yüz yogası yaparak kullanmadığınız kaslarınızı kullanabilir. Morluklardan, kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Uykuya ve ekrana bakma sürenizi düzene sokmaya ve göz çevrenize nazik davranmaya özen gösterin. Genetik faktörler etkili ise çok rahatsız ediyorsa kapatıcı kullanabilirsiniz. Ya da bir doktor ile konuşabilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun kendinizi olduğunuz haliniz ile sevin. Aynaya baktığınızda bu konuya odaklandığınız için ekstra ilginizi çekiyor olabilir. Kimse sizin kendinize baktığınız kadar yakından bakmayacak ya da incelemeyecek. Siz kendinize güzel bakın ve gerisini dert edinmeyin.

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: