Belçika Yapımı Bir Dram

Orjinal adı The Broken Circle Breakdown, Türkçe adı Kırık Çember filmi, hayatımda izlediğim en iyi dram filmleri arasında yerini aldı. Sahnelerine müziklerine oyunculuklarına bayıldığım, her anlamda izlerken kendimden geçtiğim, kendimi filmin içinde bulduğum bir film oldu. 2012 yılında seyirciyle buluşmuş film, Belçika yapımı bir drama.

Filmin yönetmenliğini, Berlin Film Festivalin’nin panorama bölümünde prömiyerini yapan tutku müzik dolu bir dramın yönetmeni, 2010’da İstanbul Film Festivalin’nde Altın Lale’yi kazanan, Çölde Kutup Ayısı filmini de çeken, Felix Van Groeningen yapmıştır.

The Broken Circle Breakdown (IMDB 7.8)

Veerle Baatens ve Johan Heldenberg’in başrollerini paylaştığı filmin müziklerini kendi sesleriyle söylemiş ikili. Çok sayıda flaman filminde rol alan Baatens, aynı zamanda şarkıcı. Heldenberg ise filmin tiyatro uyarlamasının da yazarı.

Zıtlıkların filmi

Aradığın birçok şeyi içinde bulabileceğiniz bir film. Zıtlıklarla dolu filmde Elise ve Didier adında iki karakter var. Elisa daha hayat dolu, konuşkan çılgın bir kadınken, Didier içine kapanık yalnız bir kovboydur. Yaşamla ölüm, din ile dini inkarı, müzikle çaresizliği, pişmanlıkla sorgulamayı, aşkla nefreti, gözyaşı ile kelimesizliği, sözün bittiği yer ile attığınız çığlıkları içinde barındıran bir film…

Birbirlerine inanılmaz bir tutkuyla aşık iki kişi ve bu aşkla dünyaya gelmiş bir çocuk… Didier, Country müzikleri yapmaktadır. Filmin afişlerinden anlaşılacağı üzere Baatens’in oldukça erotik sahneleri mevcut. Oyuncunun dövmeleriyle ön plana çıkan afişin, görüldüğü gibi olmadığını ancak filmi izlediğinizde anlayabilirsiniz. Evet erotik sahneler yok değil. Ancak bana sorarsanız oldukça kararında çok fazla abartılmadan iki kişi arasındaki aşkı anlatır nitelikte olmuş. Ama afişi görüp erotik bir film bekleyenler için söylemeliyim ki film dramın dibi.

Film hakkında çok detay vermek istemiyorum. İzleyip görmenizi filmi müziklerini yaşamanızı öneririm.

Filmin ilk 45 dakikasında pek bir aksiyon göremeyenler sonuna kadar izleyin derim.

İzledikten sonra yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyirler.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: