Kabaran kek yapmanın püf noktaları;

Canın tatlı mı istedi Pratik bir şeyler mi yapman gerekiyor? Acil çaya misafirin mi geliyor? Kurtarıcı bir tariftir aslında kek. Her kişinin yapabileceği ama her kişinin iyi yapamayacağı…

Kolay malzemelerle basit bir tat bir o kadar da zordur tutturmak. Püf noktaları vardır kek yapmanın. Uygulamazsanız kabarmaz kekiniz.

Kek yapmanın olmazsa olmaz malzemelerini sayalım önce; süt, yumurta, şeker, sıvı yağ, vanilya, kabartma tozu, un.

Tam tarif vermek gerekirse;
 • 3 yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 2,5 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • **Sünger gibi bir kek yapmak için yoğurt koymalısınız. Yumuşak ve ıslak gibi bir kek yapmak için süt koyun. Ancak kakaolu ise kekiniz, süt tercih edin.

  **Keki neyli yapmak istiyorsanız ceviz, üzüm, damla çikolata vs bunları tüm malzemeleri koyduktan sonra karıştırın. Kuru üzümlü yapacaksanız yıkayıp unlayın. Bu şekilde dibe çökmesini engellersiniz.

  **Tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Bu nedenlede  malzemeleri en az 15 dakika öncede buzdolabından çıkarın.

  **Katı malzemeleri ayrı sıvı malzemeleri ayrı karıştırıp birleştirin. Katı malzemeleri mutlaka elekten geçirin. Birleştirme aşamasında mikser kullanmayın. Karıştırmayı tahta kaşıkla değil slikon bir spatula ile yapın.

  ** Kek pişirmek için en ideal fırın sıcaklığı 180 derecedir. Ancak fanlı çok etkili bir fırınınız varsa bir anda kabarıp içinin pişmemesinden korkuyorsanız kabarmadan sonra dereceyi 150 dereceye çekebilirsiniz. Pişirme süresince fırının kapağını açmayın.

  **Yumurta ve şekerin mikserde mayonezimsi bir kıvam alana kadar çırpılmasına dikkat edin. Yaklaşık 10 dakika mikserde çırpın. Şeker yumurtanın içinde kaybolmalı parmağınızla kontrol ettiğinizde şekerin pütürünü hissetmemelisiniz.

  **Kek hamurunu sönmemesi için bekletmemelisiniz. Bunun için kalıbını önceden hazırlayıp fırının ısınmış olduğundan emin olun. Kek hamurunu kaba yavaşça dökün bu sayede kabarcıklar oluşmasını engelleyin. Buna rağmen oluşmuşsa hava kabarcıklarını bir iki kez kek kalıbını tezgaha vurun. Pişen kekin kalıptan çıkarmak için ılımasını bekleyin fırından hemen almayın fırını kapatıp hafif araladıktan sonra 10 dakika bekletin. Kek kalıbını margarin sürüp un serpeleyin. Bu şekilde kalıptan kolayca çıkmasını sağlayın.

  **Kekinizin pişip pişmediğini anlamak için kürdan batırın.

  Bu adımları dikkate alırsanız kekiniz istediğiniz gibi kabaracaktır.

  Latte

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Benzer yazılar

  Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

  Üste dön
  %d blogcu bunu beğendi: