Afrika Örgüsü

Afrika Örgüsü, adından da anlaşılacağı gibi Afrika kökenli insanların gür saçlarını şekillendirebilmek için bulduğu yöntemlerden sadece biri. Son zamanların ise en havalı saç modellerinden biri. Hadi gelin! Tam olarak ne, nasıl oluyor, nasıl yapılıyor, ona bir göz atalım.

Nasıl Yapılır?

Saçlar belli bir düzende parçalara ayrılır. Ardından, örgülerin yoğun görünmesi için istenilen uzunlukta ve renkte doğal veya sentetik saç eklenir. Ek saç, örgünün kalıcılığını artırmak için şarttır. Kişinin saçına profesyonel tekniklerle uygulanmalıdır ki ek olduğu belli olmasın ve saç uzadığında kötü bir görüntü oluşmasın. Örgülerin ucu açık ya da kapalı şekilde tercih edilebilir.

Nasıl Temizlenir?

Uzmanları tarafından haftada maksimum 2 kez kremsiz şampuan ile yıkanması öneriliyor. Saçlar çok sık yıkanmadığı için saç derisi kendini topluyor ve yağlanma sorununu da zamanla ortadan kalkıyor. Kuruması biraz zaman alsa da saçları şekillendirirken harcanan zamandan tasarruf sağlıyor. Temiz olup olmaması kişinin saçını yıkarken ne kadar özen gösterdiğine bağlı. Kullanım süresi ortalama 3 ay. Deniz, havuz, terleme, sık yıkama gibi etkenler bu süreyi kısaltabiliyor.

Olumlu Yanları

Afrika örgüsü sanıldığı gibi saça zarar vermiyor. Aksine saçın kendini toplaması için çoğu kuaför tarafından öneriliyor. Çünkü bu süreçte saçınıza kremsiz şampuandan başka bir ürün kullanmıyorsunuz ve düzleştirme, fön gibi herhangi bir ısıl işlem uygulamıyorsunuz. Saçlarınızı aralıklarla yıkadığınız için de zaman içerisinde yağlanma probleminden de kurtuluyorsunuz.

Olumsuz Yanları

 • Örme süreci 7-8 saati buluyor.
 • Afrika örgüsünün yapıldığı ilk günler saçların ayrım yerleri kare kare net bir şekilde belli oluyor. Tabii bu görüntü bir hafta içerisinde kayboluyor.
 • Sentetik saç ve örgünün etkisiyle kendi saçlarımız kadar çabuk kurumuyor.
 • Saç Dökülmesine Neden Oluyor mu?

  Bir insanın günde ortalama 100 tel saçı dökülüyor. Afrika örgüsünde ise saçlar örgülü olduğu için normalde yere düşmesi gereken saç telleri saçlarınızın  arasında kalıyor. Bu yüzden zaten dökülecek olan bu saç tellerinin miktarı örgülerinizi açtığınız zamanla doğru orantılı olacaktır. Örgüler ne kadar uzun süre kalırsa miktar o kadar fazla olacaktır. Sakın üzülmeyin! Onlar zaten dökülecekti.

  Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey kuaförünüzün ince ince ayırdığı saç tutamlarınıza taşıyamayacağı ağırlıkta ek saç takmaması olacaktır. Eğer eklenen saçın ağırlığı sizin saç tutamınızdan ağır olursa işte o zaman saç dökülmesi kaçınılmaz olacaktır.

  Örgüler Nasıl Açılıyor?

  Afrika örgüsünün normal saç örgüsünden hiçbir farkı yok. Sadece açılacak çok fazla örgünüz var ve bunun için en az 4-5 saati ayırmanız gerekiyor.

  Mocha

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Benzer yazılar

  Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

  Üste dön
  %d blogcu bunu beğendi: