Ruhsal Travma İle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

2020 öyle bir geldi ki bir sürü felaketi de beraberinde getirdi. Yangın, deprem, çığ düşmesi, uçak kazası derken psikolojik olarak aşırı etkilendik. Yeri geldi korktuk, yeri geldi dehşet içinde ve çaresiz kaldık… Yaşadığımız tüm bu olayların akabinde hissettiğimiz bu duygular maalesef birçoğumuzda ruhsal travma yarattı. Ruhsal travmanın arkası depresyon ya da travma sonrası stres bozukluğu hastalığı… Peki biz bu durumun içinden nasıl çıkacağız?

Travma, ani gelişen bir olayda kendimizin ya da yakınlarımızın ölüm ya da yaralanma tehlikesi varsa ortaya çıkar.

Şimdi kendimize bir bakalım. O kadar deprem ve kaza olayından sonra depresyonda mıyız yoksa travma sonrası stres bozukluğu çoktaaan baş göstermiş mi?

Depresyon & Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Depresyon: İsteksizlik, halsizlik, moral bozukluğu, uykusuzluk, iştahsızlık, hayattan zevk alamama.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu: Depresyon belirtilerine ek olarak; kabuslar, olay anının sık sık hatırlanması, sürekli olayın tekrarlanacağı hissi, kendini diken üstünde hissetme, gelecekle ilgili plan yapmak istememe.

Travma Sonrası Stres Bozukluğunun iyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Bazılarında birkaç haftada geçerken, bazılarınınki aylar-yıllar sürebilir.

Eğer travma sonrası stres bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız neler yapmalısınız, neler yapmamalısınız?
 • Olayı hiç olmamış, hiç yaşamamış gibi davranmayın. Bu kaçış ve duygularınızı baskılama iyileşmeyi geciktirir. Onun yerine duygularınızı başkaları ile paylaşmayı deneyin.
 • Yasınızı yaşamak için kendinize izin verin. Hemen güçlü görünmeye çalışmayın.
 • Depremler, kazalar, vs. için alabileceğiniz tüm önlemleri alın ama travma yaratan birçok olayın kontrolünüz dışında geliştiğini de unutmayın.
 • Bu olaylar sadece sizin başınıza gelmiyor. Genelleme yaparak kendinizi harap etmeyin.
 • Hayatınızı yeniden gözden geçirin. Davranışlarınızı, çevrenizdeki insanları, geleceğe dair planlarınızı… Önceliklerinizi yeniden belirleyin ve bunu kendinizi mutlu etmek için yapın.
 • Yalnız kalmayın. Sosyalleşin.
 • Hem duygusal, hem de fiziksel açıdan kendinizi önemseyin. Mesela spor yapın. İyi gelecektir.
 • Çözümü alkol ve uyuşturucuda aramayın. Zira bunlar sadece duygularınızı baskılar; sizi iyileştirmez. Sadece anlık olarak unutursunuz.
 • Tüm bu çözüm yolları size ilaç olmadıysa; kaygınız ve korkunuz hız kesmeden devam ediyorsa yardım aramak sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. Mutlaka ama mutlaka psikolojik bir destek almanız gerekir. Gerek terapi, gerekse ilaç tedavisi ile kısa zamanda daha iyi hissetmek mümkündür.

  Eğer travma yaşadığını düşündüğünüz kişi bir çocuksa psikolojik destek alması için hiç zaman kaybetmeyin.

  Mocha

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Benzer yazılar

  Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

  Üste dön
  %d blogcu bunu beğendi: