Bohem Dekorasyon Stili (Bohemian Style)

Bohem bir tasarımla hayatınızın bir noktasında mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bohem dekorasyon stili; modernden uzak, kaygısız, rahat, salaştır. Gezginlerden, aktörlerden ve sıra dışı yaşam süren insanlardan ilham alır. Dünyanın birçok bölgesinden nesneleri, renkleri ve desenleri birleştirir. Kendi tarzınızı yaratmanıza olanak tanır. Peki, bu stil tam olarak nasıl uygulanır?

Basit Bir Temel Oluşturun.

Dekore etmek istediğiniz alanda kendi bohem stilinizi oluşturmaya sıcak kahverengiler, yeşiller, griler ve natürel tonlar seçerek başlayın. O alana bir tuvalmişçesine davranın. Nötr renklerde oluşturduğunuz bir arka plan, renklerle istediğiniz gibi oynamanıza olanak tanır.

Bol Bol Bitki Ekleyin.

Bitkiler odaya bambaşka bir boyut katar. Nötr tonlardaki arka planınıza küçüklü büyüklü yeşil bitkiler ekleyerek ortama canlılık katın. Tavandan sarkan saksılar ya da duvara asılı bitkiler kullanın. İsterseniz saksıları hasır ya da jüt sepetlerin içine saklayın.

Desenlerle Oynayın.

İster benzer desenleri bir arada kullanın; ister farklı desenleri, şekilleri, stilleri birbirine karıştırın. Desenlerle ve dokularla oynamaktan çekinmeyin. Tek yapmanız gereken tutarlı olup belli bir renk temasına bağlı kalmanız. Gerisi tamamen sizin göz zevkinize kalmış.

Alçak Mobilyalar Tercih Edin.

Zemine ne kadar yakın olursanız bohem bir stil yaratmaya o kadar yakın olursunuz. O yüzden alçak mobilyalar tercih edin. Pelüş halı, bol miktarda kırlent, koltuk şalı ve ekstra oturma alanı oluşturmak için puflar kullanın. Zeminde oturma alanı oluşturmak isterseniz farklı boyutlarda ve stillerde minderler kullanın. Bohem stile uygun bir ortam yaratmanın en kolay yollarından biri de ikinci el ya da zamanın hakkını vermiş mobilyalar tercih etmektir. Dilerseniz ikinci el eşya satan yerlere bir göz atın.

Tarihin Nimetlerinden Faydalanın.

Bohem stilde mobilyalar ve diğer eşyalar geçmiş bir zamandan kalmış gibi görünmeli. Yeni ve parlak görünmemeli. O yüzden tarihiyle öne çıkan parçalar seçin.

Minimalizm’den Uzak Durun.

Bohem stil minimalizm’den çok maksimalizm‘i esas alır ve bir hikaye anlatır. O yüzden evinizde sizi yansıtan şeylere istediğiniz gibi yer verin ama her şeyin bir yerinin ve bir amacının olmasına dikkat edin. Kendi hikayenizi yaratın.

Katmanlar Oluşturun.

Kilimleri, minderleri ve halıları zengin bir şekilde kullanın. Bir, iki hatta üç halıyı farklı farklı stillerde ve desenlerde kullanın. Minderlerde de farklı dokular ve desenler kullanarak katmanlar yaratın. Çuval bezi, keten, ipek, şönil kumaş gibi malzemeler kullanın. Malzemeler biraz yıpranmış gibi görünebilir. Saçak, tığ işi ve makromeyi de bol bol kullanın. İsterseniz duvarlara da halı asın.

Parlak Renkler Kullanmaktan Çekinmeyin.

Bohem dekorasyon stili, parlak ve cesur renkleri içinde barındırır. Pembeden mora, turuncudan yeşile tüm renklere yer verebilirsiniz. Fas tasarımlı yatak örtüleri, karışık desenli halılar kullanın.

Metalik Detaylar & Aynalar Kullanın.

Metalik detaylar ve aynalar bir odanın daha büyük ve daha aydınlık görünmesini sağlar. Dekore ettiğiniz alanda dilediğiniz gibi kullanın.

Sanatsal Aksesuarlar Kullanın.

Duvarlarınızda ya da evinizin bir köşesinde sizin sanatsal yanınızı yansıtan parçalar kullanın. Kullanacağınız parçalar mümkün mertebe ya sıra dışı ya da aşırı sıradan parçalar olsun. Mesela gezdiğiniz ülkelerden ya da şehirlerden topladığınız parçaları bir köşede sergileyin.

Aydınlatmaya Dikkat Edin.

Ortam aydınlatması sade olmalı ve ortama sakinlik katmalı. Avizeden ziyade bol miktarda fener, mum ve zeminde sergileyebileceğiniz bir aydınlatma tercih edin.

Mocha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: