beyaz sabun

Beyaz Sabun Deyip Geçmeyin…

Beyaz sabun ‘u bilmeyen yoktur herhalde artık… Evlerde olmazsa olmaz çünkü… Eh, durum böyle olunca da beyaz sabunun mucizevi kullanım alanlarını da derlemeden olmazdı tabii ki…

Beyaz sabunun temizlik ile ilgili hemen hemen her şeyde kullanıldığını biliyorsunuz. Kişisel temizlik veya ev temizliği hiç fark etmez. Peki başka nerelerde kullanılıyor? Birçoğunu hiç duymamış olabilirsiniz. Hadi başlayalım o halde.

Beyaz Sabunun Kullanım Alanları

** Bozulan veya sıkışan fermuarınıza sürün. Bu şekilde fermuarın daha kolay açılıp kapanmasını sağlayacaksınız.

**Böcek ısırıklarına sürün. Hem kaşıntıyı alır hem de mikropları öldürür.

**Lavanta etkili naftalin… Bakmayın öyle dediğime. Beyaz sabun müptelaları bilir kokusundaki albeniyi… Dolabınızdaki çamaşırlarınızın aralarına koyun. Dolabınızı açtığınızda çamaşırlarınızın mis gibi koktuğunu göreceksiniz. 

**Piyasada bir sürü leke çıkarıcı var ancak en etkililerinden biridir yıllardır süregelen bu yöntem. Beyaz sabunu lekenin üzerine sürüp soğuk suda bekletin. Bir çitilemede çıktığını göreceksiniz.

**Sert ya da ayaklarınızı acıtan ayakkabılarınıza sürün. Ayakkabının daha kolay giyilebildiğini ve artık yumuşadığı için canınızın acımadığını göreceksiniz.

**Sıcak suya attığınız beyaz sabun rendesi ile tüm mutfağı temizleyin. Böylece inatçı yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz. 

**Çamaşırlarınızı rendelediğiniz beyaz sabun ile yıkamayı deneyin. Yani rendelediğiniz sabunu çamaşır makinesinin deterjan gözüne koyun. Çamaşırlarınızın daha beyaz olduğunu göreceksiniz. Birçok kimyasaldan uzak olan bu yöntem, öncesinde leke çıkarmak için sabunlu suda beklettiğiniz çamaşırlarda çok daha mucizevi sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

**Beyaz sabun rendesi, sıcak su ve sirkeyi karıştırıp, koltuklarınızı silebilirsiniz. Koltuklarınızın yeni gibi tertemiz olduğunu göreceksiniz.

**Bahçenizdeki zararlı böceklerden kurtulmak için beyaz sabun rendesini bahçenizin böcek olan yerlere serpiştirin. Sabunun ağır kokusundan dolayı böceklerin oraya bir daha gelmediğini göreceksiniz.

**Gözlük camlarınızı beyaz sabun ile temizleyin. Ardından temiz ve kuru bezle temizleyin. Camın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

**Kapı gıcırtıları sizi rahatsız mı ediyor? Çözüm basit. Hemen bir kalıp beyaz sabunu alın ve ve biraz su ile yumuşatıp menteşelere sürün. Duyduğunuz rahatsızlıktan kurtulacaksınız.

**Eğer toprakla uğraşacak bir iş yapacaksanız öncesinde beyaz sabunu alıp tırnaklarınızın içlerini doldurun. Tırnaklarınızın temiz kaldığını göreceksiniz.

**Boya yaptıracaksınız veya yapacaksınız. Ancak etrafa bulaşmasını istemiyorsunuz. O halde boya leke tutmasın diye boya yapacağınız alanın yanlarına sürebilirsiniz.

**Gaz kaçaklarını ya da herhangi bir borudaki patlamayı tespit etmek için üzerine sabun kullanın. Köpük çıkıyorsa kaçağı buldunuz demektir.

**Duvardaki delikleri kapatmak için beyaz sabun kullanın. Deliklerin dolduğunu, daha hoş bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

**Kararmış tencere ve tava altlarını beyaz sabun ile telleyin. Nasıl tertemiz olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Sizin de beyaz sabunun mucizelerinden faydalandığınız yöntemleriniz varsa bu yazının altına yorum olarak paylaşarak bilgilenmemize yardımcı olabilirsiniz.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: