Evinizi Konmari Metodu İle Düzenleyin!

Evinizde düzen sorunu mu yaşıyorsunuz? Peki tüm o eşyalar, dağınıklık hali ve işin içinden bir türlü çıkamamanız sizi psikolojik olarak zorluyor mu? İşte benim de zamanında hissettiğim duygu tam olarak buydu. Sonra muhteşem bir yöntemle tanıştım ve resmen hayatım değişti. Düzen konusunda siz de benzer duygular yaşıyorsanız ve kalıcı bir çözüm arıyorsanız işte size mis gibi bir yöntem: Konmari Metodu.

Konmari Metodu ismini, hayatını düzenleme ve sadeleşme süreçleri üzerine çalışmalar yaparak geçiren Japon bir uzmandan, Marie Kondo’dan almış. Marie Kondo’ya göre bir evin dağınık olmasının temel sebebi çok fazla eşya barındırması ve yanlış bir düzende olması. Yıllarca bir köşede öylece bekleyen ve hiç kullanmadığımız eşyalar, enerjimizi, ruh halimizi, zihnimizi ve hayata bakış açımızı bile etkiliyor. Bu yüzden bu metod ile işimize yaramayan eşyalardan kurtularak hem maddi hem manevi bir sadeleşme yoluna girmek mümkün. Yapmanız gereken tek şey, Konmari metodunda yer alan sıralama ile, görmekten mutlu olduğumuz ve işimize yarayan şeyleri bir kenara ayırıp diğerleri ile vedalaşmak.

1. Kıyafetler

Konmari metodu ile düzenleme işi kıyafetler ile başlar; çünkü kıyafetler dağınıklığa sebep olan şeylerin başında gelir.

 • Öncelikle evinizde size ait ne kadar kıyafet varsa bir yere yığıyorsunuz ve bir kıyafet dağı oluşturuyorsunuz.
 • Sahip olduğunuz kıyafetlerin miktarıyla yüzleştikten sonra eleme kısmına geçiyorsunuz.
 • Tüm kıyafetlerinizi tek tek elden geçiriyorsunuz ve elinize aldığınız her parça için kendinize şu soruyu soruyorsunuz “Beni mutlu ediyor mu?” Bu kısım biraz komik ve saçma gelebilir; ama dokunduğunuz her parçada kendi iç sesinizi dinlerseniz ve onun sizde ne hissettirdiğine odaklanırsanız Marie Kondo’nun aslında ne anlatmak istediğini çok net anlarsınız.
 • “Bunu daha sonra giyerim belki” kategorisindeki kıyafetleri muhtemelen bir daha hiç giymeyeceksiniz. (Çünkü muhtemelen o parçayı giydiğinizde kendinizi bir nedenden dolayı iyi hissetmiyorsunuz ve giymeyi erteleyip duruyorsunuz.) Bu yüzden onları bir kenarı ayırıyorsunuz.
 • Duygusal bağınızın olduğu, karar vermekte zorlandığınız parçaları bu yöntemin son ayağında yeniden gözden geçirmek üzere bekletiyorsunuz.
 • Tüm bu eleme sürecinin sonunda elinizden çıkarmak istediklerinizi ya atıyor ya da bağışlıyorsunuz.
 • Sizi mutlu eden kıyafetlerinizi ise dikey katlama yöntemini uygulayarak çekmecelere veya kutulara fonksiyonlarına göre sınıflandırarak yerleştiriyorsunuz. Böylece aradığınızı kolayca bulabiliyorsunuz ve çekmeceden ya da kutudan bir şey aldığınızda düzen bozulmuyor.
 • Askıya asacağınız kıyafetleri soldan sağa, uzundan kısaya doğru ve renk tonlarına göre asıyorsunuz.
 • Havlu, çarşaf ve nevresimleri çekmecelere ya da kutulara rulo şeklinde yerleştiriyorsunuz. Çorapları da top yapmak yerine Konmari yöntemi ile katlıyorsunuz.
 • Aksesuarı ve ayakkabıları da belli bir düzene soktuktan sonra ikinci adıma geçiyorsunuz.

  2. Kitaplar

  Kitapları da kıyafetler gibi yığın haline getiriyorsunuz. Sonrasında kendinize sormanız gereken soru şu: “Bu kitabın bana ne yararı var?”.

  Kitap kısmında da eleme etabını geçtikten sonra kalmasını istediklerinizi, belirlediğiniz bir düzende kitaplığa diziyorsunuz. Elinizden çıkarmak istediklerinizi ise bağışlıyorsunuz.

  3. Komono

  Komono; mutfak, banyo ve garajı içeriyor. Garaj yerine kiler ve depoyu da baz alabilirsiniz.

  Düzenlediğiniz her yerde ilk yapmanız gereken şey her şeyi ortada yığın haline getirmek ve sizi mutlu edenleri seçmek. Sonrasında daha az kullanılacak eşyaları üst raflara, küçük parçalı eşyaları da çekmeceleri kutularla bölerek alt kısımlara yerleştiriyorsunuz.

  4. Belgeler

  Belgeler için de izlemeniz gereken yol da aynı. Atılacakları ayırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey tüm belgeleri yıllara göre dosyalamak.

  5. Manevi Eşyalar

  Manevi eşyalar; fotoğraflar, anılar ya da sizin için önemli olan herhangi bir eşya olabilir. Elemenin en zor olduğu, hangisinin elden çıkarılacağına karar vermesi en zor adımdır.

  Fotoğrafları yıllara ya da olaylara göre gruplandırıyorsunuz. Sonrasında ister albüm yapıyorsunuz, ister kutulara dik bir şekilde yerleştiriyorsunuz.

  Göreceksiniz… Yukarıda saydığımız adımları tamamladıktan sonra hafifleyeceksiniz ve rahat bir nefes alacaksınız.

  Aklınızda bulunsun!

 • Her nesne zamanla duygusal olarak daha çok anlam kazanır ve kopamadığımız şeyler olur. Eğer ortada bize hiçbir anlam ifade etmeyen bir nesne varsa onu evimizde tutmak için hiçbir nedenimiz yok.
 • Eğer eleme yaparken kararsız kalırsanız onu da elden çıkarılacaklar arasına alın. Çünkü gerçekten sevseydiniz tereddüt etmezdiniz.
 • Eğer tüm bu sadeleşme ve düzenleme süreci ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz;

  Marie Kondo’nun “The Life Changing Tidy-Up Methods” ve Epsilon yayınlarından çıkan Türkçe çevirisi “Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla” kitabını edinebilirsiniz.

  Ya da, Netflix‘te ” Tidying up with Marie Kondo” pogramına göz atabilirsiniz.

  Denerseniz yorumlarınızı ve düzenleme fotoğraflarınızı bekleriz. 🙂

  Mocha

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Benzer yazılar

  Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

  Üste dön
  %d blogcu bunu beğendi: