Ev İşlerine Mahkum Olmayın…

Ev işi dediğin bitmez. Evde düzenli olmak, temizlik, bulaşık, çamaşır, yemek bunlar bir kadının olmazsa olmaz diyebileceği işlerden. Özellikle anneler, hayatlarında ev işi yapmak için çocuklarının en güzel ve bir daha geri gelmeyecek anılarından mahrum oluyorlar.

Geçtiğimiz günlerde İnstagram dünyasının en tatlı annelerinden biri olan Zeynep Bahar’da bu konudaki duygularını anlatan güzel bir post hazırlamış. Post oldukça ses getirmişti. Çünkü; annelerin en büyük derdine derman olmuştu. Peki ama ev işlerine mahkum olmadan hayatımızı nasıl devam ettirebilirdik?

İyi hoş da ne yapalım mecburuz.’ dediğinizi duyar gibiyim. İşte biraz bu pratik bilgilerden bahsetmek istiyorum sizlere.

Neler Yapılabilir?

**En önemli ve belki de en zoru görmezden gelmeyi öğrenmek. Eski alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın. Dağınıklığı bazen pisliği bile görmezden gelmeyi öğrenin.

**Her gün temizlik yapmayı bırakın. Ya da detayları bırakın. Detaylı temizlikler için kendinize bir süre belirleyin. Örneğin; haftanın 2 günü temizlik yapmak için maximum 2 saat ayırın.

**Bir kere yapılacak bir tüyo daha size. Düzenli olmak her zaman ‘zaman’ kazandırır. Bunun için her şeyin yerli yerinde ve kategoriler halinde olmasına özen gösterin. Bunu bir kere yapmak size uzun süre yetecek zaman kazandıracaktır. 

**Marien Kondo tekniğini öğrenin ve uygulamaya çalışın. Bu teknikteki en önemli husus olan fazlalıklardan kurtulun. Unutmayın çok eşya, çok iş demektir. Hem düzenli olmak hem de minimal bir dekora sahip olanlar hayatlarının kalan kısımlarını değerlendirebilmek konusunda çok daha mutlu.

**Ütü birçok kadın için ev işlerinin en çekilmezidir. Bunu bu hale getirmemek için çamaşırlarınızı makinenizin ütü gerektirmeyen programlarında yıkamayı deneyin. Ve asarken iyice silkeleyerek düzgün bir şekilde asmaya özen gösterin. Ütüleriniz fazlasıyla azalacak belki de ütüye hiç gerek duymayacaksınız.

**Yemek konusu her gün ne yapsam derdi için günlük yemeklerinizde zor yemeklerden kaçının. En azından 3-4 günlük yemek yapıp. Buzdolabında saklayıp her gün yemek yapma derdine son verin. 

**Sonra yaparımları hayatınızdan çıkarın. Unutmayın 2 dakikanızı ayırıp bitireceğiniz işiniz bu şekilde 2 saate dönüşebilir.

**Eğer mümkünse evde birlikte yaşadığınız kişilerle iş bölümü yapın onlara yardım etmeyi öğretin.

**Toz bezleri, Islak mendiller bu tarz pratik toz alma eşyalarını yanınızdan ayırmayın. Bunlar sizin hem temiz olmanızı sağlayacak hem zamandan tasarruf ettirecektir.

Bu şekilde hem kendinize hem sevdiklerinize zaman ayırın. Söylemesi benden yapması sizden…

Hadi kolay gelsin.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: