Neden Rüya Görüyoruz?

Bazıları dev dalgalarla boğuşuyor, bazıları dinozorlarla savaşıyor. Kimi çikolatalı pastayı mideye indiriyor kimi de uzaya giden bir astronot oluyor. Rüyalarda her şeyi yapmak mümkün. Peki rüya nedir? Neden böyle renkli rüyalar görüyoruz?

Rüyalar uyku esnasında gelişen; duyusal, bilişsel ve duygusal kavramlarla karakterize edilen bilinç halidir. Gün sonunda yorulan beden kendini yenilemek için uykuya dalıyor.  Daha önce bahsettiğim “Neden Uyuruz?”  yazımda detaylarını bulacağınız Rem uykusuna geçiş yapıyor. Rem uykusundayken duygusal beyin harekete geçiyor ve mantıksal beyin sönüyor. Tam da bu evrede rüya görmeye başlıyoruz. Bütün yaşamımız boyunca yaklaşık 6 yıl rüya görürüz. REM uykusu gecenin ikinci yarısında daha fazladır, rüyalar da gecenin ikinci yarısında daha fazla görülmektedir.

rüya

Aslında rüyada gördüğümüz şeylerin çoğu uyanık haldeki anılarımızdan geliyor. Psikanalizmin kurucusu Freud’a göre rüyalar gerçekleşmemiş arzularımızın ya da derinde yatan korkularımızın sahnelenmesidir. Rüyalar bilinçli düzeyde yaşadığımız ve  günlük hayatımızda edindiğimiz imgelerin toplamı olduğunu belirtmiştir. Freud’un  “Düşlerin Yorumu” kitabında rüyalar en derin arzularımızın “kılık değiştirmiş temsilcileri” olduğunu söyler ve bu sembollerin çoğu cinsel içerikli olduğunu düşünür.

Rüyada ne görürsek görelim rüya güvenli alanımızdır. Yüksekten düşünce ölmez, canavarla savaşıp tek parça kurtuluruz. Bu da tehlikelere karşı bir ön prova niteliğinde olabilir.

Araştırmacılar, farklı ülkelerden binlerce rüyayı toplayıp analiz ettiler. En popüler rüyaların kovalanmak, seks yapmak ve düşmek ile ilgili olduğu sonucuna vardılar. Rüyalar yaşanılan coğrafi koşullara, kültüre ve yönetime bağlı olarak değişir. Örneğin, savaştaki bir toplum korkulu rüyalar görür. Afrika’da yaşayan bir insan rüyasında kar topu oynamayacaktır.

Lucid Dream ( Lusid Rüya)

Lusid rüyada bilincimiz uyanır ve rüya içinde olduğunu fark eder. Yani bilinç ve bilinçaltı aynı anda devreye girer. Böylelikle rüyamızı gözlemleme veya yönlendirme yetisine sahip oluruz. Normal rüyada benliğimizin farkındalığı kapalıdır. Lusid rüyada ise bilinçli farkındalık ve karar verme yetisi aktive oluyor.

Uzmanlar Lusid rüyaları herkesin görebilecek kapasitede olduğunu ama küçük bir parçası bunu düzenli olarak uygulayabileceğini söylüyor. Bunun için bazı alıştırmalar yapmak gerekir.

Neden Unuturuz?

Rüyanın bitişinden 5 dk sonra rüyanın %50’sini , 10 dk sonra %90’ ınını unuturuz.  Rüya uyanmamıza yakın görülürse hatırlanma şansı daha yüksektir. Freud “rüyalarımızı unuturuz çünkü bizim bastırdığımız istek ve dürtüleri içerir. Bilincimizde onları hatırlamak istemeyiz” demiştir.

Rüyalar nöroloji ve psikiyatrinin en ilginç konularından biridir. Rüyaların hafıza ile ilgili görevleri olduğuna inanılır. Gün içinde çalıştığınız konuyu uyandıktan sonra daha iyi kavramış olabilirsiniz. Beyin uyku sırasında gerekli bağlantıları kurup bilgiyi depolar. Aynı şey anılar için de geçerlidir. Rüyalar anıların şekil almasında rolü vardır. Hatta bazen uyanıkken çözüm bulamadığınız bir konuya rüyada çözüm bulmuş olarak uyanabilirsiniz. Ünlü ressam Salvador Dali rüyalar ile ilgili ‘eserlerim rüyalarımın en özenli icrasıdır’ demiştir.  Rüyaların belirsiz ve anlamsız olması da hatırlamayı güçleştiren faktörlerden biridir. Gördüğümüz rüyayı tamamen unuturuz sonra rüyada gördüğümüz nesneyi uyanınca gördüğümüzde rüyamızı hatırlarız.

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: