Göbeklitepe

Türkiye’de aralık ayının sonunda yayına giren Atiye dizisi ile birlikte hayatımıza giren aslında öncesinde de Dünya’nın en önemli yerlerinden biri olan Göbeklitepe. ‘Nerede bu Göbeklitepe? ’ diye çok sorguladık. ‘Gerçekten var mı böyle bir yer?’ veya ‘Hikayesi gerçek mi?’ Özellikle Atiye dizisi izleyici furyası,bu soruların yanıtını merak ediyor.

Tabi Göbeklitepe Atiye dizisinden önce de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almasıyla birlikte adını tüm dünyaya duyurmuştu. 

Göbeklitepe Nerede?

Göbeklitepe, Şanlıurfa iline bağlı, Şanlıurfa’ya yaklaşık olarak 22 km uzaklıkta bulunan Örencik Köyü yakınlarındaki tarihin bilinen en eski tapınağıdır.

Dev sütunlar ve üst üste binmiş ağır taşlardan oluşur. Göbeklitepe, zamanın ötesinde yaşananlara ayna tutan mucizevi bir yer aslında. 

Araştırmalar sonucunda Neolatik Dönem’e ait olan tapınağın tarihi yaşının, 12.000 olduğu düşünülüyor. Bu da onu Mısır Piramitleri’nden bile yaşlı kılıyor.

Göbeklitepe, 1963 senesinde İstanbul ve Chicago Üniversitesi işbirliği ile yapılan Güneydoğu Anadolu Araştırma Projesi sırasında keşfedildi. 1963’te bulunan bu tarihi alanın kazı çalışmaları ise 1995 yılında başladı. 1995 yılında Alman Arkeolog Klaus Schmidt öncülüğünde, kazıları başlamış bölgenin araştırmalarına günümüzde hala devam ediliyor.

Dönem çağlarına göre oldukça ileri düzeyde bir mimari teknik kullanıldığı görülür Göbeklitepe’de. Bu da kafalarda soru işaretlerine yol açmış. Çünkü; bu dönemde eşitlik anlayışı yok. En azından şimdiye kadar olan buluşlarda öyle biliniyordu. Ancak uzmanlar bazı alanlarda eğitim alınmadan bunların çizilemeyeceği görüşünde. Bu da eşitsizliğin olduğunu göstermektedir, denmektedir. 

Sütunlardaki Kabartmalar ve Diğer Buluşlar

T şeklindeki 3 boyutlu sütunlarda, yılan yaban domuzu ve yaban ördeği gibi hayvanların kabartmaları yer alıyor. Tabi bu kabartmaların anlamları birçok kişiye göre değişiyor şimdilik. 

Buğday kalıntılarına da rastlanan bölgede yerleşik hayatın olduğu tarımla uğraşıldığı da yapılan tetkikler sonunda anlaşılıyor. Bira üretilebilmek için tarım yapıldığı düşünülen Göbeklitepe için alkollü içeceğin de öncüsü olduğu söyleniyor.

Bölgede çeşitli kafatasları da bulunmuştur. İnsana kendisini hayran bırakan bölgenin en fazla ziyaretçisi 2019 yılında olmuş. Bu sayı Atiye dizisi ile birlikte daha da artacağa benziyor. 

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: