Dünya’nın Tehlikeli ve Yasak Bölgeleri

Dünya’ yı gezmek herkesin hayali ama bu yazıdan sonra böyle bir hayali olanların bile gitmek istemeyeceği yerler olacak. İşte Dünya’nın en tehlikeli ve girişi yasak bölgelerinden birkaçı:

Aokigahara Ormanı, Japonya

Japonya’da Fuji dağının eteklerindeki ‘İntihar ormanı’ olarak da bilinen bu ormanın ünlü olmasının sebebi, insanların intihar etmek için burayı seçmeleri. Öyle ki  ormana girişinde “Hayat size verilmiş bir hediye, sakince tekrardan ailenizi, çocuklarınızı ve arkadaşlarınızı düşünün. Kendinizi yalnız hissetmeyin, kararınızı vermeden önce bizimle konuşun” diye bir tabela ve yardım hattı var.

Bu orman ile alakalı çeşitli efsaneler var. İlk efsana Fuji dağının Japonlar için kutsal bir mekan olması. Halkın inancına göre dünya ile ölüm arasında kalmış ruhlar, Aokigahara’da kendilerini arındırıyorlar. Bir diğer efsane de ormanda uğultuların duyulması. Sesin kaynağı bilinmiyor halk da bu seslerin arada kalmış ruhların sesleri olduğunu düşünüyorlar. Sadece intihar için değil keşif için giden insanlar da sık ormanda kaybolmaları ve ölmeleri olayı daha farklı bir boyuta taşıyor. Ormanın altı yüksek demir rezervleriyle kaplı olduğundan pusulaların da doğru yönü göstermesini engelliyor. Bu ormanda insan kemikleri, ilaç kutuları, ağaçlara asılı ipler, çürümüş cesetler veya kesici aletler bulmak mümkün. Orman müdürlüğünün de bir işi de cesetleri toplamak. Çeşitli belgesellere de konu olan bu orman The Forest filminde de işlenmiş.

Surtsey Adası, İzlanda

surtsey

İzlanda’nın güney kıyısından yaklaşık 32 km uzaklıkta olan Surtsey adası, 1963’te okyanus tabanından başlayarak meydana gelen dev volkanik patlamalarla 3 yılda oluştu. Bu adanın asıl özelliği adaya girişlerin yasak olması. Bunun sebebi adanın herhangi bir insan müdahalesi olmadan kendi eko sistemini oluşturmasına olanak sağlamak. 1965’ te ilk yaşam belirtisi yosunlar, şimdi bir çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Biyoloji ve doğa araştırması için eşsiz bir yer olan bu ada, 1965 yılında doğal koruma alanı ilan edildi ve yalnızca birkaç bilim insanının girişine izin verildi. Araştırmacılar adaya girmeden önce detaylı bir taramadan geçerek dışarıdan herhangi bir tohumun ya da maddenin adaya girmediğinden emin oluyorlar. Surtsey Adası 2008 yılında UNESCO Dünya mirası listesine girdi.

Karaçay Gölü, Rusya

karacay

Karaçay Gölü en önemli özelliği güzelliği ve bir doğa harikası olması değil, bu alana nükleer atıkların atılmasıyla ölümcül bir çöplük olması. Dünya’nın en kirli yeri olarak geçen bu göl 1950’li yıllarda yakınlardaki bir nükleer atık depolama ve yeniden işleme tesisinden radyoaktif materyallerin tamamı bu göle akmasıyla ölümcül bir yer olmuş. Karaçay Gölü, Sovyetler Birliği döneminde saklanmış Rusya Federasyonu’ nun kurulmasıyla sırrı açığa çıkmıştı. Bölgedeki yerel halkın %65 inin radyasyona bağlı kansere yakalanmasına sebep olmuş. Karaçay Gölü son yıllarda beton ve toprakla doldurulsa da izlerinin yaklaşık 50 yıl boyunca görüleceği tahmin ediliyor.

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan

sentinel

Hindistan’ın Andaman ve Nikobar Adaları’na bağlı Kuzey Sentinel Adası en vahşi adalardan biridir. Burada yaşayan Sentinel kabilesi, Taş Devri zamanından kalan son kavim olup kültürleri modern uygarlığın dokunmadığı son kavim olarak biliniyor. Hiç kimse adayı ziyaret etmeye ve Sentinel Kabilesi’ne yaklaşmaya cesaret edemiyor. Bunun nedeni ise kabilenin aşırı derecede vahşi ve düşmanca tavrı olarak gösteriliyor olması. Adayı ziyaret etmek isteyen herkes ya yaralanıyor ya da öldürülüyor.  Erişilebilir olmasına rağmen North Sentinel Island dünyadaki en az araştırılan yerlerden biri. Bugün kabile hakkında hala detaylı bilgi yok, havadan araştırma yapan helikopterlere de saldırıyorlar ve izole bir hayat yaşıyorlar.

Yılan Adası, Brezilya

yılan

430 bin metrekarelik alanı kaplayan bu tehlikeli ada, Sao Paulo şehrine 144 km uzaklıkta yer alıyor. Metrekare başına ortalama beş yılanın düştüğü dünyanın en zehirli yılan türlerinden biri olarak kabul edilen ve adadaki sayılarının 4.000’i aşkın olduğu düşünülen altın mızrak başlı engerek yılanları yaşıyor. Adaya girişler yasak, sadece araştırma yapmak için bilim insanları girebiliyor.

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: