Ev Temizlerken Spor Yapın

Sizde çevrenizden şöyle serzenişler duymuyor musunuz? “Spor yapmak istiyorum ama zamanım yok.”, “Spor yapmak için bir spor salonuna başlamak lazım ama düzenli gidemem.”… Spor yapmak, illaki spor salonuna gitmek değildir. Eğer gerçekten spor ya da egzersiz yapmak istiyorsanız evde de bunu başarmak mümkün. Hatta bunu günlük rutininizin dışına çıkmadan, bütün gün zaten yapmakta olduğunuz işlerin arasına kaynaştırarak yapmak en mantıklısı. Böylece üşengeçlik ve zaman ayıramama gibi sorunların üstesinden farkına bile varmadan gelebilirsiniz.

İşte size sadece evinizi temizleyerek yapabileceğiniz egzersizlere örnekler:

Dolaplarınızı düzeltirken

Üst kısımlarda yer alan dolapları ya da rafları düzeltirken ayaklarınızı yerden kaldırmadan sadece parmak uçlarınız yere basacak şekilde yukarı doğru uzanın ve iyice esneyin. Sonra topuklarınızı yere koyun ve bunu birkaç kez tekrarlayın. Yere yakın kısımlarda bulunan dolaplarınızı düzeltirken belinizi bükmeden sadece dizlerinizi kırarak ‘squat’ pozisyonunda eğilip kalkın. Bacak kaslarınıza çok iyi gelecek.

Evinizi toplarken

Evinizi toplarken motivasyon amaçlı arka planda çalacak hareketli bir müzik açın. Bazen yürüyerek, bazen koşarak, bazen de tempo tutarak eşyaları yerlerine tek tek götürün. Toplama işi bitene kadar karnınızı sıkın. Böylece hem bacak kaslarınız çalışacak hem de karnınız sıkılaşacak. 15 dakikalık bir ev toparlamanın size yaktırdığı kalori miktarı yaklaşık 30 kalori.

Süpürge yaparken

Süpürge yaparken olabildiğince dik durun. Kollarınızı eşit şekilde kullanın. Nefes alış verişinizi kol hareketinize göre düzenleyin. Süpürge işi bitene kadar karnınızı sıkın. Bu şekilde hem kol kaslarınızı çalıştırmış olursunuz hem de karnınızı sıkılaştırırsınız. Yarım saat süpürge yapmak yaklaşık 150 kalori kaybettirir.

Yerleri silerken

Yerleri elinizle silmeye çalışın. Dizlerinizin üzerindeyken bir kolunuzdan destek alın, bez bulunan diğer elinizi, kolunuzu bükmeden ileri geri hareket ettirin. Bu sırada vücudunuz zemine yaklaşıp yükselecek. Vücudunuzu esnetiyormuşsunuz gibi düşünün. Bunu yaparken karnınızı sıkın. Bu şekilde üst kol, göbek ve karın kaslarınız çalışır. 15 dakikada ortalama 100 kalori yakarsınız.

Cam silerken

Cam silerken ‘twister’ aletinde yaptığınız gibi kollarınızı dairesel olarak hareket ettirin. Bir süre içten dışa daireler çizin, daha sonra yön değiştirerek dıştan içer daireler çizin. Kollarınızı eşit şekilde kullanın. Böylece hem kol kaslarınız hem de omuz eklemleriniz çalışmış olacak. Yarım saatte ortalama 170 kalori yakarsınız.

Ütü yaparken

Ütü yaparken de kollarınızı eşit olarak kullanın. Ütü boyunca karnınızı sıkın. Ütü bittiğinde kıyafetleri yerlerine tek tek götürün. Hatta mümkünse çamaşır sepetini başka odaya ütü masasını başka odaya koyun. Bu arada yürüyüş de yapmış olursunuz. Böylece hem kol kaslarınız, hem bacak kaslarınız hem de karın kaslarınız çalışmış olacak. Yarım saat ütü yapmanın sonucunda yaklaşık 70 kalori kaybedersiniz.

Yemek yaparken

Yemek yaparken ellerinizi kollarınızı yine eşit kullanmaya çalışın. Tüm bu süreçte karnınızı sıkmayı unutmayın. Yüksek raflara ya da dolaplara ulaşacağınız zaman ayaklarınızı yerden kaldırmadan sadece parmak uçlarınız yere basacak şekilde yukarı doğru uzanın ve iyice esneyin. Sonra topuklarınızı yere koyun ve bunu birkaç kez tekrarlayın. Yarım saatlik yemek yapmanın sonucunda yaklaşık 80 kalori kaybedersiniz.

Aklınızda bulunsun!
 • Eğilip kalkarken mutlaka bacaklarınızı kullanın. Squat yaptığınızı hayal edin.
 • Eğilirken belinizi bükmeyin, zorlamayın.
 • Ağırlık kaldırırken dizlerinizi kırın.
 • Asansör yerine merdiven kullanın. Yarım saatte yaklaşık 250 kalori yakmış olursunuz.
 • 1 gün boyunca atacağınız 3000 adım neredeyse 2 kilometre yürüyüşe eşdeğerdir. Günde en az 6000 adım atmaya çalışın.
 • Mocha

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Benzer yazılar

  Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

  Üste dön
  %d blogcu bunu beğendi: