uyku

Neden Uyuruz?

Bazı insanlar sekiz saat uykuya ihtiyaç duyarken bazılarına dört saat yetiyor. Kesin olan bir şey var ki o da herkesin uykuya ihtiyacı olduğudur. Uyku ihtiyacı karşılandığında kendinizi iyi hissedersiniz. Gün içinde odaklanma sorunu yaşamaz ve sağlıklı düşünebilirsiniz. Eksikliğinde ise çok kötü hissedilir. Yapılan deneylerde uykudan yoksun bırakılan bireylerde kafa karışıklığı, unutkanlık hatta halüsinasyonlar gözlemlenmiştir.

Peki Uyku Nedir?

Uyku; bilincin dış uyaranların bir kısmını veya tamamını algılamadığı, tepki gücünün zayıfladığı ve vücudumuzdaki pek çok organın etkinliğinin büyük ölçüde azaldığı dinlenme durumudur. Ayrıca hafızanın onarılmasına, beynin öğrenme kabiliyetine yarar sağlar.

Uyurken Vücudumuzda Neler oluyor?

Beyin uyku sırasında gün içinde edindiği bilgileri işliyor. Araştırmalara göre uyku sırasında çalışmaya devam eden bilinçaltı “karar alma” mekanizmasını hızlandırıyor. Büyüme  hormonu salgılanır. Vücut en derin uykuda iken yani REM’de kaslar geçici felç geçirir.  Yeterli uyku gün içinde iştahın daha dengeli olmasını sağlar.

Uyku Evreleri

1 – Non-Rem Uykusu – NREM (non-rapid eye moment) :

Uykuda göz hareketlerinin olmadığı dönemdir. Non-Rem, Rem uykusuna geçilmemiş evredir ve  toplam uykunun %75’ini oluşturur. Tüm evreler arasında derin uykunun yaşandığı evredir. Gün boyunca oluşan yorgunluk ve vücuttaki fiziksel hasarlar tedavi edilir. Bu evre 4’e ayrılır.

Birinci Evre

 Toplam uyku süresinin % 5’ini oluşturur. Hafif uykudur. Hemen uyanmak mümkündür. Beyin dalgaları yavaşlamaya başlar. Vücut rahatlar ve nefes yavaşlar. Kaslardaki hareketlilik azalır. Uykuya daldıktan bir iki dk sonra düşermiş gibi ani uyanma yaşadıysanız o bu evrede meydana gelir. Kaslardaki ani hareketle vücut uyanabilir.

İkinci Evre

Beyin dalgaları daha da yavaşlar, göz hareketleri durur.  Uykunun en uzun bölümüdür. Kaslardaki hareketlilik biraz daha azalır. Bu evrede uyandırılan biri uyumuş olduğunun farkında olmaz ve muhtemelen uyumadığını söyler. Toplam uyku süresinin % 45’ini oluşturur.

Üçüncü ve Dördüncü Evre

Toplam uyku süresinin % 12’sini oluşturur. Derin uyku dönemidir. Bu aşamada herhangi bir göz veya vücut hareketi oluşmaz ve uyandırmak çok zordur. Kasların ve dokuların iyileşmesini sağlayan büyüme hormonları salgılanıyor, bedene önemli oranda oksijen ve besin veriliyor. Uyuyan kişinin uyandırılması zorlaşır. Uykuda konuşma ve uyurgezerlik durumu da bu evrede gerçekleşir.

2 – REM Uykusu (rapid eye movements-Hızlı Göz Hareketleri)

Rem uykusu beynin en aktif olduğu evresidir. Rem uykusundaki birinin hızlı göz hareketlerinin görebilirsiniz. Rüyalar bu evrede gerçekleşir. Bu evrede nefes alıp verme, kalp atışları ve göz hareketleri artar. Kan basıncında artış gözlenir. REM uykusu sırasında beyin hareket fonksiyonlarını kitleyerek geçici felce neden olur. Bu toplam uyku süresinin %20-25’ini oluşturmaktadır. Uykuya daldıktan 30-40 dk sonra Rem uykusuna geçiş yapılır. Rem uykusu 10- 15 dk sürer ve tekrar beyin Nrem dönemine geçiş yapar. Bir uyku süresince 6- 7 defa Rem uykusuna girilip çıkılır. Bu evrenin en önemli özelliği beyin dalgalarının uyanık olduğunuzdaki gibi aktif olmasıdır. Gün içinde öğrenilen her şey ön bellekten alınıp aynı bilgisayardaki işletim sistemi gibi arşivlenir, dosyalanır ve REM uykusu eksikliğinde depresyon, anksiyete bozukluğu ve ciddi birçok zihinsel rahatsızlık görülür.

Americano

Neden Uyuruz?” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: