Eğlenceli Grup Oyunları

Yılbaşı gecesi çok eğleneceksiniz.

‘Yeni yıla nasıl girersen öyle devam edermiş’ diye bir gelenek varya hani, işte bu nedenle de sevdikleriniz  aileniz ve  arkadaşlarınızla 2020 yılına girmek sizi oldukça mutlu edecektir. Yeni yıl planlarını evde yapanlar için ise, birbirinden eğlenceli grup oyunlarını sizler için derledik. Bakalım bu oyunlar neler ve nasıl oynanırlar?

Tombala

Yıllardır yılbaşı denilince akla gelen ilk oyundur tombala. Gelenekselleşen tombala partileri, oldukça popüler bir eğlence aracı haline gelmiştir. 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bu oyun için tek gerekli özellik belki de sayıları biliyor olmak. Bunun dışında her şey şansa kalıyor. Tombala kartlarından birini seçip sayıların tombala torbasından çıkmasını beklemek, hem heyecan verici, hem de oldukça eğlenceli bir aktivite. Tombala kartındaki 1. sırayı bitirmek ‘1. Çinko’ 2.sırayı bitirmek ‘2.çinko’ 3.sırayı bitirmek ise BİNGO.  Bingo yapan oyunu kazanır.

Scrabble

Kelime dağarcığına güvenenler için biçilmiş kaftan. Ailecek oynayabileceğiniz eğlenceli ve öğretici bir oyun. 

Beyninizi yoracak bu oyun karşısında zaman zaman çok zorlanacak ter dökeceksiniz. Düşünmeye sevk eden oyunlardan biri olan scrabble nasıl oynanır peki?

Kelimelik diye bir uygulama var bilmem bilir misiniz? Scrabble’ın tam olarak mobil karşılığı diyebiliriz aslında.

100 adet harf taşı torbaya konur. Her oyuncu bir taş çeker ve kimin çektiği taş A harfine daha yakın ise o oyuna önce başlar. Ardından herkes 7 adet harf taşı çeker ve takozlarına yerleştirir. Oyun bu şekilde başlamaya hazır hale gelir.

Oyuna başlama hakkını kazanan kişi, oyun tahtasının tam ortasındaki yıldızlı yere gelecek şekilde herhangi bir kelime yazarak oyunu başlatır.

Ve oyun kelimelerin bağlana bağlana bitmesi ile devam eder. Puanlama sistemi oyun tahtasındaki talimatlara göre belirlenir. Oyunun daha açıklamalı kurallarını öğrenmek için kutusundaki ‘Nasıl Oynanır’ kısmını okuyabilirsiniz.

Monopoly

Monopoly, insanların içinde yatan zengin olma arzusunun dışa vurumudur. Bu oyunda hırs, azim, akıl ön plana çıkar. Oyun, her oyuncunun oyun piyonlarından birini seçmesiyle başlar. Herkes bir zar atar ve en yüksek zarı atan oyuna başlar. Oyuna başlamadan önce kasaya bir miktar para ayrılır. Ve oyunculardan her birine de belirli miktarda para verilir. Aynı şekilde oyun kurallarına, ne kadar para dağıtılacağı gibi konulara oyunun kutusunda yazan açıklamayı okuyarak erişebilirsiniz. Daha sonra oyuna ilk başlayan oyuncu zar atar. Atılan zarların toplamı kadar oyun tahtasında ilerleyebilir ulaştığınız noktada bulunan yerleri alabilirsiniz. İstanbul ilçelerinin yer aldığını oyun tahtasında, ilçelerden birini satın almaya çalışabilir. Aldığınız yere, bina dikmeyi hedefleyebilirsiniz.

Aynı zamanda ‘kodese gir’, ‘ortadan kağıt çek’ gibi talimatlara da ulaşmanız da mümkün. Oyun tahtasında yer alan bu talimatlara ulaştığınızda görevleri yerine getirmelisiniz. Tüm oyuncuları tabiri caizse ‘beş parasız‘ bırakan oyunu kazanır.

Tabu

Özellikle fazla kişi ile oldukça eğlenceli bir oyun haline gelen bir oyun tabu. Tabunun da diğer oyunlarda olduğu gibi gelişmiş versiyonunu bulmak mümkün. Gelişmişten kastım zorlaştırılmış aslında. Tabu anlatabilme oyunu. Yazarak, kukla ile, çizerek, tek kelime ile veya yasaklı kelimeleri kullanmadan anlatabilme yeteneğinizi gözler önüne seriyor. Tabu, kurallar çerçevesinde ve kısıtlı bir süre içinde olunca da ortaya komik bir o kadar da eğlenceli görüntüler çıkıyor.

Anlatabilmek, oyuna hakim olabilmek ve gruplar arası iletişim bu oyunda oldukça önemli.

Yine bir oyun tahtası var ve bu oyun tahtasında sona gelen oyunu kazanır. Buarada oyun tahtaları denildiğinde aklınıza tahta gelmesin büyükçe kıvrılabilen bir karton aslında.

Okey 101

4 kişiyseniz eğer kalabalık oyunlar size belki sıkıcı gelebilir. Bu nedenle de yine mübtelaları için 101 partileri yılbaşı eğlencenizi ikiye katlayacaktır. Okey demedim çünkü işi biraz zorlaştırmak istedim. Tercihiniz eğer 101’den yana olacaksa tek bilmeniz gereken matematiksel birkaç basit işlem. 101’de okeyde olduğundan daha fazla taş oyunculara dağıtılır. Elindeki perlerin toplamı 101 olan ortaya perlerini açabilme hakkına sahip olur. Ortaya taşlarını açabilenler ise açılan taşları işleme hakkına sahip olur. Elinde hiç taşı kalmayan oyunu kazanır.

Sessiz sinema

Sessiz sinema gelenekselleşen oyunlarımızdan ailecek de oynanabilecek eğlenceli bir oyun. Oyunda kural aramayın. Uzun uzadıya açıklamaya da gerek yok aslında. Çünkü herhangi bir konu, herhangi bir kelime, gruptakiler tarafından seçilir ve anlatıcı onu hiç konuşmadan anlatmaya çalışır. En çok bilen oyunu kazanır.

Şişe çevirmece

Özellikle genç kesimin ilgisini çekecek bir oyun. Halk arasında ‘Doğruluk mu Cesaret mi’ olarak da bilinen oyunda tüm oyuncular bir araya toplanır ve ortaya bir şişe alınır. Şişe çevirilir ve şişenin kapağı kimi gösterirse tam karşısındaki kişi ona soru sorar. Önce doğruluk mu cesaret mi sorusu sorulur ve tercihine uygun olarak da görev verilir. Ondan sonra da gelsin itiraflar, şaşırtıcı gerçekler…

Karaoke

Son yıllarda bunun için kutu oyunları çıkmış olsada en maliyetsizi sizinle paylaşmak isterim. Artık herkesin elinde şu meşhur bluetooth mikrofonlarından var. Youtube’da karaoke yazdığınız zaman birçok seçenek karşınıza çıkacaktır. Alın size eğlenceli bir aktivite. Şarkı söylemeyi sevenler buyrun sahne sizin…

İyi eğlenceler

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: