samsung

Samsung’un Bilinmeyen Özellikleri

Her gün elimizde olan cep telefonlarımızın hala bilmediğimiz ya da kullanmadığımız özellikleri var. Samsung telefonların çok fazla özelliği var ama bir çoğundan haberimiz bile yok. Şimdi bazı gizli özelliklerine beraber bakalım.

Telefonları temas ettirerek dosya gönderme

Beam özelliği sayesinde telefondaki verileri, cihazları temas ettirerek gönderebilirsiniz. İki cihaz da bu özelliği aktifleştirerek paylaşmak istediğiniz dosyayı seçip cihazları temas ettirin.

Ayarlar > Bağlantılar > NFC

nfc

Avucunu kullanarak ekran görüntüsü alma

Android akıllı telefonlarının ortak özelliklerinden bir tanesi elinizle yapacağınız küçük hareketler ile çok farklı işlemleri yapabiliyor olmak. Güç tuşu ile birlikte ses seviyesi düşürme tuşuna aynı anda basarak ekran görüntüsü almayı genelde herkes bilir. Bir de şunu deneyin. Elinizi telefonun üzerinden soldan sağa çekerek de ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Alarm çalarken  veya açmak istemediğiniz bir gelen çağrıyı yine elinizi telefonun üzerine bir kere dokunarak kapatabilirsiniz. Gelen çağrıyı telefonu ters çevirerek de cevaplamayabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekerken telefonu koyup avuç içinizi gösterdiğinizde de fotoğrafı tuşa basmadan çekebilirsiniz. Tabi bunun için önce kamera ayarlarına göz atmak gerekir.

Crome ile telefonunuza erişin.

En gizli özelliklerden biri olabilir. Chrome tarayıcı kullanarak Android telefonunuzun içindeki dosyalara erişebilirsiniz. 

Google chrome’un URL kısmına file:///sdcard/ yazarak onaylayın.

Ekranı ikiye bölme

Samsung telefonlarda ekranı ikiye bölerek her 2 tarafta da farklı uygulama ya da doküman açabilirsiniz. Böylece farklı işlemlerinizi aynı anda yapmak mümkün oluyor. Bunun için istediğiniz iki sekmeyi açın ve tüm sekmelerin kapatıldığı yeri açın ve pencereye basılı tutup “bölünmüş ekran görünümü için buraya bırakın” yerine sürükleyin altta da diğer uygulamayı seçerek iki pencere kullanın.

Pinleme

Telefonunuzu birine vermeniz gerekti ve sadece o uygulamada kalmasını mı istiyorsunuz. Sizin istediğiniz uygulamayı açıp pinleyerek telefonunuzda başka bir yere geçiş yapmasını engelleyebilirsiniz.

Ayarlar kısmına pin yazın. “Pencereleri sabitle”yi açın ve sekmelerin kapatıldığı yerden pin işaretine basın. Sabitli penceren çıkmayı da  kullanacağınız desenle kapatabilirsiniz.

Elini kaldırmadan klavyede yazma

Samsung telefonlarda hali hazırda bu özellik kullanılabiliyor. Diğer telefonlar Google Keyboard indirerek bunu kullanabiliyor.

Klavye ayarları >Akıllı yazma > Klavye kaydırma kontrolleri> Yazmak için kaydırın

Güvenli Klasör

Güvenli klasör seçeneği yine kişisel verileri saklamak için sadece sizin erişebildiğiniz, harika bir alan.

Ayarlar>Biyometrik veriler ve Güvenlik> Gizli Klasör seçeneğinden dilediğiniz uygulamaları, fotoğraf video gibi verileri bu klasöre ekleyerek tamamen güvenli hale getirebilirsiniz.

Sahte Konum Uygulaması

Bu özelliği kullanarak GPS izleme araçlarının konumunuzu bulmasını engelleyebilirsiniz.

Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri> Sahte Konumlara İzin ver.

Batarya hakkında daha çok bilgi

Arama bölümünden *#0228# yazıp arama tuşuna basarak pil durumu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Telefonun donanımlarını test etme

Özellikle ikici el telefon alırken ya da donanımsal bir problemden şüphelendiğinizde telefonu kontrol edebileceğiniz bir panel olduğunu biliyor muydunuz?

Arama bölümünden genel test modu *#0*# yazıp oradaki testlerden telefonun titreşimini ya da görüntüde hatalı kare var mı gibi daha birçok şeyi alanı test edebilirsiniz. İyi eğlenceler!

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: