aydınlatma

Dekorasyonda Aydınlatma

Dekorasyonda aydınlatma en önemli dokunuşlardan biridir. Her odanın, her ortamın farklı ihtiyaçlarına göre seçim yapılmalıdır. Gün ışığından mümkün olduğunda fazla yararlanmaya çalışılmalıdır. Gün ışığının yetersiz kaldığı yerlere sizin müdahale etmeniz gerekir.

Işığın konumlandırılması çok önemlidir. Işık yukarıdan aşağı gelecek şekilde olmalı. Direkt göze çarpmamasına özen gösterilmelidir ki gözü yormasın. Odanın büyüklüğüne göre avize ya da ampul (volt)  seçilmelidir.

Kullanım Alanlarına Göre

Işığın kullanım alanına göre doğru tercihler yapmalısınız. Yatak odalarına kademeli ışık (ayarlanabilir) kullanarak daha loş ya da daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz. Çalışma odası, mutfak ve salonlar daha fazla aydınlık isteyeceğinden daha iyi aydınlatma seçmelisiniz. Özellikle salonlarda avizeye çok önem verilir. Sadece beğenmek yetmez; odanın büyüklüğü, tavan yüksekliği gibi detaylar aydınlatmanın daha şık ve yeterli olmasını sağlar. Avizeye yardımcı olması açısından lambaderden de yardım alınabilirsiniz. Salonlara koyacağınız birkaç mum da ortamı daha şık hale getirir. Daha az ışık istediğiniz zamanlar için güzel bir alternatif olabilir.

Görev ve Vurgu Aydınlatmaları

masa lambası

Genel aydınlatmalardan sonra görev aydınlatmaları ya da vurgu aydınlatmaları ile bulunduğunuz ortamı daha şık göstermek mümkündür. Görev aydınlatmaları daha çok bir şeye odaklanmak istediğinizde kullanabileceğiniz, daha iyi görmenizi sağlayacak aydınlatma çeşididir. Okuma lambaları, abajurlar, sarkıt lambalar gibi aydınlatmaları kullanabilirsiniz.

Kitap okurken ya da çalışırken kullanabileceğiniz bu aydınlatmalar bölgeye odaklanmanızı sağlar. Vurgu aydınlatmaları ise Tv üniteleri, duvarlar, dolap içleri, tablo üstleri ve merdivenlerde kullanılan ışıktır. Hem istenilen yeri vurgular hem de şık görünür.

Neden Sarı Işık?

Sarı ışık daha az mavi ışık içerdiğinden gözler için daha rahatlatıcı etki yaratır. Sarı ışık sıcak renk grubuna girdiğinden sakinleştirici etki yaratır. Bu yüzden sarı ışıklı bir ortama girince enerji hissedersiniz. Araba farlarında kullanılan sarı ışık,  görüşü arttırdığından dolayı daha çok tercih edilir. Evlerde kullanılan soğuk renkler yani beyaz ışık uyku problemlerine yol açar. Beyaz ışık daha çok atölyelerde, ofislerde kullanılır. Uyarıcı ve dikkat toplayıcı özelliğe sahip olduğundan bu alanlar için daha uygundur.

Siz de doğru seçimler yaparak bulunduğunuz ortamı keyifli hale getirebilirsiniz.

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: