patti smith

Çoluk Çocuk – Patti Smith

Patti Smith ile tanışmam “Çoluk Çocuk” kitabının ilgimi çekmesiyle oldu. Okuyup hayran kalmıştım. 2015 yılında okuduğum bir kitabı hala bu denli hatırlıyor olmam ve kitabı elime aldığımda o zaman hissettiklerimi tekrar hissetmem kitabın ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Sadece alelade bir otobiyografi okuyacağımı düşünürken aynı zamanda bir müzisyenle de tanışmış oldum.  Kitabın içtenliğine kapılıp gidiyorsunuz ve “o” oluyorsunuz. Hissettiklerini hissedip, şarkılarında kayboluyorsunuz.

Patti Smith’in hayatını, aşklarını, heyecanını, sanatını, hayallerini, yaşadığı dönemin ruhunu akıcı bir anlatımla okuyucuya geçirmesi gerçekten inanılmaz.

Kitap, büyük bir sevgiyi resmederek başlıyor. ”Arkadaş” ve “aşk” kavramları net çizgilerle birbirinden ayrılmıyor. Her şey bir bütün ve siz bunu o kadar iyi anlıyorsunuz ki… Koşulsuz bir sevgi var. Patti’nin sevgilisi, arkadaşı, ailesi, en büyük dayanağı ve bütün hayallerinin ortağı olan Robert ile olan yaşamını ve sonrasını anlatıyor. Resim ve fotoğrafçılıkla ilgilenen sevgililer, bütün gece üretirler. Aynı zamanda da birbirlerinden beslenirler. Robert ünlü bir fotoğrafçı Patti ise “rockstar” olur.

Karınlarını doyuracak paraları bile olmayan bu ikilinin büyük hayalleri vardır. “Bir gün çok ünlü olacaklardı.” Bunun için varlarını yoklarını ortaya koyarlar ve asla vazgeçmezler.  İki gencin sanat dalında çığır açması hikayesi mi yoksa gerçek hayatın tüm iniş çıkışlarının sürükleyici anlatımı mı beni bu kadar etkiledi bilmiyorum.

Hiçbir şeyin size engel olamayacağının, hayata sıkı sıkı tutunmanın gücünü gösteren, ilham alınacak bir kitap. Siz de onu tanımalısınız.

Americano

Çoluk Çocuk – Patti Smith” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: