Duygularınıza Hakim Olamayacağınız 3 Yerli Film

En duygu yüklü yerli filmler… Ağlamaya hazır mısınız? Babam ve Oğlum, Beyaz Melek, Ayla. Bu üç filmi izlediğinizde gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

Mendilleri Hazırlayın!
Babam ve Oğlum

1980 darbesinde annesini kaybeden bir çocuk (Deniz) ve yedi yıl sonra hiç görmediği dedesi…

Denizin babası ve dedesi yıllardır konuşmamaktadır. Denizin babasının hastalığı ve artık ona bakamayacak olması dolayısıyla denizi babasına emanet etmek istemektedir. 

İşte gözyaşların sel olacağı o sahneler birbir gelmeye başlar… Denizin yalnız kalması… Babasına ve annesine olan özlemi… Döneminin en çok gözyaşı döktüren yerli filmi olmuştur.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı film 2005 yılında seyirciyle buluştu.

Çetin Tekindor, Fikrey Kuşkan, Binnur Kaya, Ege Tanman ve Özge Özberk’in başrollerini paylaştığı film, hayal ile gerçeğin muhteşem geçişlerine de yer vermiş. Yıllar geçse de izleyenlerin hafızalarına kazınan yapım, yerli filmler arasında hiç eskimeyecek bir başyapıt…

Beyaz Melek

Mahsun Kırmızıgül’ün senarisliğini ve yönetmenliğini yaptığı film 2007 yılında gösterime girmiştir. Aslında şarkıcılık yapan Mahsun Kırmızıgül’ün senarist ve yönetmenlik yapacak olması nedeniyle oldukça merak edildi film. Mahsun Kırmızıgül bu filminden yıllar önce “Yaşamak haram oldu” adında bir film daha çekmişti. Yönetmenin ilk yönetmenlik deneyimi olmamasına rağmen merak konusu oldu. Seyirciyi beklenilenin aksine oldukça şaşırttı. Film bir huzur evinde geçiyor.

Ali ve Reşat, beyin kanseri olan babaları Ahmet’i kemoterapi görmesi için İstanbul’a getirirler.

Bu ağır tedaviyi görmek istemeyen Ahmet, çocuklarından kaçarken kendini bir huzurevinde bulur.

Tanıştığı farklı hayatlara kendisini kaptıran Ahmet, zaman geçtikçe onlara daha çok yakınlaşır ve daha çok sever. Buradaki insanların tek tek hikayelerini konu alan film, size oldukça etkileyecek sahnelere yer veriyor.

Bu denli ses getiren bu yapımın arkası gelecekti tabiykide. Şimdilerde vizyonda olan Mucize 2 filminin yönetmenliği Mahsun Kırmızıgül’e ait. Bakalım daha nasıl senaryolar ve farklı projelerle karşımıza çıkacak.

Ayla

Film, 1950 yılında Kore Savaşı’na katılan Türk askerlerinden Astsubay Süleyman Dilbirliği ile Ayla adını verdikleri 5 yaşındaki yetim kız çocuğunun hikayesini anlatıyor. 

Türk milletinin vicdanının küçücük bir kız çocuğu ile nasıl birleştiğini konu alan filmde gerçek bir hikaye işleniyor. Öyleki hala daha hayatta olan filmin gerçek kahramanları o günleri de anlatabiliyorlar. 

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.  Geçmişi gurur verici bir şekilde günümüze yansıtan filmin oyuncu kadrosu da oldukça sağlam. İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Ali Atay, Murat Yıldırım ve Kim Seol ‘un başrollerini paylaştığı film, bol bol ağlatıyor seyirciyi.

25 yaşında dinamik bir Türk askeri Süleyman 1950 yılında Kore’ye gider. Çinlilerle bir mücadele sırasında soğuktan büzmüş halde küçük bir kız ile karşılaşırlar. Kıza ‘Ayla’ adını verir. Kimsesiz anne babasını Çinlilerin öldürdüğü minik kızı himayesine alır. 1 buçuk yıl Türk askerleriyle kalır Ayla. Onlara alışır. Hatta Süleymana öyle alışır ki ona baba der. 

Fakat Süleyman’ın Türkiye’ye dönmesi gerektiği haberi gelir. Ülkeden ayrılırken yanında götürmek ister küçük kızı Süleyman. Ancak izin vermezler. Tek başına dönmek zorunda kalır memlekete. Bunun üzerine söz verir küçük kıza geri döneceğine dair. Bulabilecek mi? Bulmak için neler yapacak? 

Bunun üzerine ilerleyen filmde oldukça can alıcı göz sulandırıcı sahneler var.

İyi seyirler…

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: