Beyin ve Hafıza Güçlendirici Egzersizler

Beyin ve hafıza konuları hep ilgimi çekmiştir. “Güçlü Beyin Güçlü Hafıza” kitabı elime geçti. Kendi hayatımda uygulamaya başladım, etrafımdakilere egzersizler yaptırdım şimdi sıra sizde. Öncelikle kitabı alıp okumanız sizin için çok iyi olacaktır. Burada birkaç egzersizden bahsedeceğim daha fazlasını kitapta bulabilirsiniz.

Beyin sağlığı ne kadar kaliteli yaşayacağınızı belirleyen en önemli faktör. Gerek bedeniniz gerekse ruh sağlığınız için… Beyniniz eğitilebilir. Körelmeye başlayan hafızanızı güçlendirmek sizin elinizde. Egzersiz yapmak nasıl bacaklardaki, kollardaki ve karın bölgesindeki kasları güçlendirirse öğrenmek de beyni güçlendirir. Yaptığınız egzersizler beyninizde kullanmadığınız nöronları (sinir hücrelerini) aktifleştirir.

Evrendeki en karmaşık şey beyindir.  Dünyayı anlamak, bilgiyi işlemek, depolamak ve yeniden kullanmak beynin görevlerindendir. Her yeni tecrübe beynin fiziksel yapısını değiştirir. Pasif nöronlar harekete geçer, beynin gelişmesi ve güçlenmesi sağlanır. Bu nöronların birbiriyle bağlantı hızı inanılmazdır. Nöronun ateş alması için uyarılması gerekir.

Sürekli yaptığınız şeyler örneğin;  araba kullanmak, klavyede hızlıca yazabilmek, eve giden yolu düşünmeden yürümek gibi aktiviteler için beyin otomotik pilotu devreye sokar. Siz beyninizi farklı yönlendirerek ve otomatik pilotu devreden çıkararak onu şaşırtma, zorlama yoluna gidebiliriz. Benim dikkatimi çeken bazı egzersizleri sıralıyorum.

Saatinizi Ters Takın

Bu küçük değişim çok bir çaba gerektirmez ama saatin ters işleyişinden anlam çıkarırken beyninizi konfor alanından çıkarmış ve zorlamış olursunuz.

Bir Gözünü Kapat

Her gün 5-10 dk bir gözünüzü kapatarak yapacağınız işler algılamanızı değiştirecek. Beyni zorlayacaktır. Bunu iki gözünü kapatarak sadece duyu organlarını kullanarak da yapabilirsiniz. Arabayı park edip gözlerinizi kapatarak eve çıkmayı deneyin, sadece duyarak ve dokunarak.

Geri Geri yürüyün

En iyi yaptığınız motor aktivitelerden biri, yürümek. Geri geri yürürken yürümeyi düşünmeniz gerekir. Algınızın nasıl değiştiğine ve etrafta takılacağınız eşyalar olmadığına dikkat edin 🙂

Süreye Karşı Oyun Oynayın

Süreye karşı yarışmak sizi odaklamaya, hızlı düşünmeye ve çevik durmaya zorlar. Dikkat, hız, kontrol ve bellek gibi alanları aynı anda kullanarak beyni zorlayabilirsiniz.

Yapboz Yapın

Görsel algıyı geliştirir ve problem çözme yetinizi zorlar. Harika bir zihinsel zorluğun üstesinden gelmeniz gerekecektir. En az 500 parça ile başlayıp sayıyı arttırabilirsiniz. Ne kadar çok parça o kadar iyi.

Market Listesi Yapın

Listeyi kafanızdan bir hikaye uydurarak, alacaklarınızı bu hikayenin içine yerleştirin ve ne kadar başarılı olacağınıza bakın.

Kitap Okuyun

Araştırmalara göre kurmaca okumak, gerçek hikaye okumaya göre daha iyi. Bir roman okumak, empati kurmanızı sağlar. Böylece herşey beyinde yeniden canlandırılır. Roman okuyarak beyninizi çalışmaya zorlayabilirsiniz.

Sarılın

Son araştırmalara göre sarılmak, beyninize de iyi geliyor. Günlük hafıza problemlerine ve bunama riskine yol açan duygusal sıkıntı, depresyon ve stresi azaltıyor.

Oyun Gecesi Düzenleyin

Evde oynayabileceğiniz oyunlar alın ve arkadaşlarınızı çağırın. Hem sosyalleşme hem de beyin çalıştırma açısından oldukça faydalı. Zihinsel aktiviteler beyni geliştirir.

Harita okuyun, sözlük karıştırın, yeni bir dil öğrenin, yeni bir hobiye başlayın, spor yapın ama mutlaka hareket halinde olup beyninizi zora sokun. Sağlıklı bir beyne sahip olmanın temelleri gençken, fiziksel ve zihinsel olarak alışkanlık kazanarak başlar. Yaş aldıkça beyin de yaşlanır. Onu hep işler halde tutmak için bahsettiğim egzersizlerden başlayabilirsiniz. Kitaptan güzel bir cümle; Beyninizi kullanın. Besleyin. Ona meydan okuyun. Sonra da meyvelerini toplayın.

Americano

Beyin ve Hafıza Güçlendirici Egzersizler” üzerine 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: