Türkiye’nin Yerli Otomobili

Yıllardır dört gözle beklediğimiz %100 yerli otomobilde sona yaklaşıldı.

Yerli otomobilin 14 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osmangazi Köprüsü’nde yapacağı test sürüşü ile tanıtılması planlanıyor.

Bu otomobil için uzun zamandır merakla bekliyorduk. Çünkü otomobil tasarımının dünyaca ünlü otomobil tasarımcısı “Pininfarina” tarafından yapıldığını duymuştuk. Pininfarina şu ana kadar Ferrari, Cadillac, Opel, Hyundai gibi birçok ünlü markanın otomobil tasarımlarını yapmış. Hal böyle olunca da dünyanın en ünlü otomobil tasarımcıları arasına girmiş.

Test sürüşüne hazırlanan yerli otomobil için hazırlıklar 2017 yılında başladı. İlk olarak Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü 6 şirketin ortaklığı ile imzalandı. (Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell Grubu, Zorlu Holding ve TOBB). Sonuç olarak 31 Mayıs 2018’de “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG)” isimli şirket kuruldu ve projeler bu şirket üzerinden yürütüldü.

Yapılan tüm çalışmalar Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirildi. Otomobilin modeli 2000’in üzerinde vatandaşla yapılan bir anket sonucunda belirlendi. Anket sonucunda C segmentinde elektrikli bir SUV model üzerinde karar kılındı.

Yerli otomobilde hedef; aracı 2022’de piyasaya sürmek ve 2030 yılına kadar da model sayısını 5’e çıkarmak.

Türkiye’nin Yerli Otomobil Geçmişi

Türkiye, otomobillerle uğraşmaya Ford otomobillerin montajıyla başladı. Bu olay Amerikan Jeep’lerinin montajıyla da devam etti.

Daha sonra Türk Otomotiv Endüstrisi (TOE) fabrikasında “Zafer” adında bir kamyon üretilmek istendi; ama sonra bir sebepten projesi durduruldu.

Tamamen yerli ilk otomobil girişimi “Devrim”di. O zamanın Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel vatandaşının kendine olan güvenini artırmak için tamamen yerli bir otomobil yapılması emrini verdi. Henüz imkanlar yeteri kadar iyi değilken Türk mühendislerce yerli bir otomobil tasarlandı. 135 günde toplamda 4 tane otomobil, 3 farklı tipte 10 tane de motor üretildi.

Cumhuriyet Bayramı geçit töreninde Cemal Gürsel araca bindi. Araç biraz ilerledikten sonra tekledi ve durdu. Şoför benzinin bittiğini söyleyince ‘Devrim’ alay konusu oldu. Herhangi bir ateş alma, yanma sorunu ile karşılaşmamak adına otomobilin benzini boşaltılmış sonrasında yeniden doldurulması unutulmuştu. Gazeteler de “Devrim 100 metre gitti, yolda kaldı.”, “Devletin parası çarçur edildi.” gibi başlıklar atınca ‘Devrim’in sonu geldi.

Son olarak “Anadol” üretildi. O da yakıt ve yedek parça bakımından ekonomik bulunmayınca yavaş yavaş ölmeye mahkum edildi.

Mocha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: