Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Herkesin en az bir tane beyaz spor ayakkabısı vardır. Her tarza uyum sağlar ve  her renk ile kombinlenir. Bu ayakkabılar ne kadar dikkat edilirse edilsin kirlenirler. Beyaz oldukları için de devamlı temizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Özellikle beyaz spor ayakkabılarınızı günlük olarak nemli bez ile silmelisiniz. Böylece o kirlerin ayakkabıda kalıcı olmalarının önüne geçersiniz. Sürekli giydiğiniz ve hiç silmediğiniz ayakkabıya yerleşen kirin çıkması daha zor olacaktır. İşte temizlemek için evde kullanabileceğiniz bir kaç yöntem;

1 – Bulaşık sabunlu su ile silme

Evet bulaşık sabunu kirleri çıkarmada baya etkilidir. Evde mikrofiber bir bezi bulaşık sabunlu su ile yıkayıp ayakkabılarınızı silerseniz hemen çıkacaktır.

2- Diş macunu ile temizleme

Kullanmadığınız diş fırçasını ıslatarak, diş macununu ekleyip beyaz ayakkabılarınızı fırçalayabilirsiniz. İnatçı lekeler varsa bu yöntem size göre.

3- Karbonat ile temizleme

Temizlik denince ilk akla gelen ve her yerde karşımıza çıkan karbonat. Yine kullanmadığınız diş fırçasına çok az su ile macun haline getirdiğiniz karbonatı kullanabilirsiniz. Bu yöntem de kalıcı kirlerin kaybolmasını sağlayacaktır.

4- Çamaşır makinesinde temizleme

Çoğu insan ayakkabıları direkt olarak makineye atıyor. Bu yöntem ayakkabının formunun bozulmasına neden olabilir. Açıkçası tercih ettiğim bir yöntem değil.

5- Kumaş boyası ile boyama

Bir diğer yöntem de direkt boyamadır. Ayakkabılarınızı opak kumaş boyası ile boyayabilirsiniz. Dökülme yapmıyor. Aşağıdaki ayakkabılar pebeo marka ile boyandı.

Ayakkabıları temizledik sıra bağcıklarda, bağcıklar için de beyaz çamaşırları yıkadığınız toz deterjanı kullanabilirsiniz. Bir kaba su ve deterjanı ekleyip bağcıkları içine koyun ve bekletin. 1 saat sonra bembeyaz bağcıklarınız olacak.

Hafta sonu benim uyguladığım yöntemler karbonat ile fırçalamak ve boyamak oldu. Siz de kendinize uygun bir yöntemi seçin ve uygulayın 🙂

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: