Kartepe

Yeni bir yıla hazırlandığımız son günlerde kara kış kapıda… Yılbaşı planları şimdiden yapılmaya başlandı bile… 1 ocak 2020’nin hafta arasına gelmesi nedeniyle de gidilebilecek yerler sıralanmaya başlandı. Bunların başında hiç şüphesiz Kartepe geliyor. 

Kartepe, Kocaeli’nin en yüksek rakımlı ilçesi. İzmit’in doğusunda, Sapanca’nın batısında yer alıyor. Yükseklere çıkıldıkça Sapanca Gölü’nün muhteşem manzarasını görmek de mümkün. Kartepe, temiz havanın buram buram hissedildiği, bol oksijen deposu bir ilçedir. İlkbaharda yeşilin her tonunun yer aldığı, sonbaharın yapraklarının görsel bir şölen oluşturduğu, kışın kayak merkezi ayrıcalığının yaşandığı, yazın ise yüzmek isteyenlerin tercih ettiği bir bölgedir. 

Kartepe’de Yapılabilecek Aktiviteler

Kartepe; kayak, snowboard, trekking sevenler için cazibe merkezi.

Kartepe’de yapılacak aktiviteler bunlarla sınırlı değil. Doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Kartepe’de yamaç paraşütü, paintball, dağ bisikleti, kuş gözlemciliği, teleferik, piknik alanları, zipline, atv safari turları, su kayağı, binicilik ve golf gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.

Konaklama

Kayak merkezinde konaklamak isterseniz eğer, bir tane otel mevcut. The Green Park Otel… Burada kalabilirsiniz. Tabii işin maddi boyutu düşünülürse kış sezonunda bu otelin fiyatının oldukça yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Maşukiye civarında kalmayı düşünürseniz eğer, doğa ile baş başa kalabileceğiniz birçok huzurlu butik otel de bulabilirsiniz.

Kartepede gezilecek yerler

Maşukiye Aygır Deresi’nde Kartepe’nin zirvesinin tadını çıkarabilir; irili ufaklı pınar ve derelerin sesine kulak verebilirsiniz.

Maşukiye kirazlı ve kuzu yaylalarında yeşilin doğal güzelliklerinde gezintiye çıkabilirsiniz.

Soğuksu piknik alanında piknik yapabilirsiniz.

Yazıcılar alabalık restoranlarında gürül gürül akan derelerin yanında, şömine başında alabalık ve kiremitte mantarın tadına bakabilirsiniz.

Sapanca gölü manzarası eşliğinde birçok restoranda kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

Ulaşım

İzmit’e giriş yaptıktan sonra İzmit(doğu) çıkışını ve Kartepe tabelasını takip etmelisiniz. Ana yola çıktığınızda 100 metre ilerideki tali yola sapın. Sonrasında Maşukiye- Kartepe tabelasını takip edin. İstanbul’dan uzaklığı ortalama 2 saattir.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: