Algınızı Değiştirecek Uygulamalar…

Kullanılmaya başlandığı ilk andan itibaren, oldukça gelişim ve değişim gösteren bir cihaz cep telefonları. İnsanların olmazsa olmazları haline gelen bu minik cep cihazları, ilk zamanlarda sadece uzaktaki kişilerle görüşebilmeyi ve mesajlaşabilmeyi sağlıyorken gelişen teknoloji ile birlikte istekler ve ihtiyaçlar da farklı bir boyuta sürüklendi. ‘Akıllı telefonlar’ ortaya çıktı. Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte ise işlevleri yeni şeyler öğrenmeyi ve eğlenmeyi sağlayacak şekilde arttı.

Mobil uygulama; akıllı telefonlar, tablet, ve diğer mobil cihazlar için özel olarak kodlanmış ve tasarlanmış yazılımlardır. Günümüzde mobil uygulamalar ayrı bir sektör haline geldi. Yazılımı, popülerliği, amacı, artık tüm işletmelerin bir uygulaması olma zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Seyahat, sağlık, alışveriş, oyun, bankacılık gibi birçok alanda ve çeşitli kategorilerde uygulamalar geliştirilmeye başlandı.

Hem erişim kolaylığı hem de hayatı kolaylaştırmasıyla ünlenen mobil uygulamalardan belki de en popülerleri, fotoğraf düzenleme programlarıdır. Bunun sebebi ise sosyal medya mecralarında insanların artık bir yerinin olması ve sosyal medya artık çok sık kullanıldığı için görsel alana duydukları ihtiyaçtır. Peki bu denli popüler olan fotoğraf düzenleme uygulamalarının en kaliteli olanlarını ve en sık kullanılanlarını yazmak istesek neleri yazarız?

PiscArt Photo Studyo

Sosyal medya dilinde sıkça kullanılan bir cümle var, bilmem bilir misiniz? “Sosyal medyada görülen kız alınmaz.” diye. Çünkü gittikçe gelişen mobil uygulamalar kendini öylesine aşmış ki bu uygulamalar bir insanı bambaşka bir insan haline dönüştürebiliyor.

Örneğin bu uygulama, makyaj yapmadan en doğal şekliyle bir insan nasıl değişebilir, onu bize gösteriyor. Bunu ancak iki fotoğrafı karşılaştırarak anlatabilirim. Aşağıda görmüş olduğunuz kızda ne gibi değişiklikler olmuş, hemen anlatalım. Yüzünde bir daralma, gözlerinde büyüme, burnunda küçülme, cildinde pürüzsüzlük, dudaklarda dolgunlaşma, saç renginde kızıllaşma, göz renginde değişiklik gibi gibi… Ama en doğalından kimsenin anlayamayacağı şekilde değişiklikler… İşte bu program tam olarak bunu vaat ediyor.

PiscArt ücretsiz bir uygulama olmasına rağmen ‘PiscArt Gold’ adıyla ücretli uygulaması da mevcut. Bu uygulamanın ücretsiz olanından farkı ise binlerce çıkartma, font, çerçeve, kolaj ve maskeye erişim sağlamasıdır.

PiscArt’ın kolaj yapma özelliği de var. Bu özellik sayesinde yüzlerce ücretsiz şablona erişebiliyoruz. Resimlere metin ve mimler eklemek için birçok font bulabiliyoruz. Kesme, kırpma, esnetme, eğri düzeltme gibi ayarlamalar için araçları kullanabiliriz. Uygulamada fotoğraf filtreleri, çerçeveler, arka planlar, kenarlıklar ve çok daha fazlasına ulaşabiliriz.

Aynı zamanda bir sohbet programı da olan uygulama oldukça kullanışlı ve oldukça popüler.

Snapseed 

Snapseed, yine sıklıkla kullanılan popüler bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Google tarafından geliştirilmiştir. Özelliklerine gelecek olursak, iyileştirme ve fırça gibi 29 araç ve filtre içerir. İnce ayar yapabilme özelliği oldukça hassastır. Fotoğrafçılığa meraklı iseniz en çok kullandığınız uygulamalardan biri olacaktır. Yerel kamera dosyalarını kaydedip .jpg formatında dışa aktarabilir.  Resim dengesi ile resimlerin daha doğal görünmesini sağlayabilir. 38 yazı tipi bulabileceğiniz uygulamada istediğiniz yazı tipinde yazılar ekleyebilirsiniz.

Bu uygulama araçlar kısmında bulabileceğiniz dramatik, başın duruşu gibi özellikler gibi birçok uygulamadan farklı özellikler taşıdığı için sizi cezbedecektir.

Lens bulanıklığı özelliği ile resimlere arka plan yumuşatması yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra yukarıdaki resimde de göreceğiniz farklılıklar mevcut. Snapseed ayrıca kontrast, parlaklık, gren, ışık stilleri, siyah beyaz görünüm, çift pozlama, güzelleştirme gibi özelliklere de sahip.

Adobe Photoshop Lightroom

Fotoğraf çekmeyi seven biri olarak söylemeliyim ki en çok kullandığım uygulama bu. Renkleriyle olabildiğince doğal değişim sağlıyor program. Enstantane ve diyafram ayarlarının otomatik olarak yapıldığını düşünün. İşte böyle bir şey. Çok çeşit yok filtrede aslında. Minimum değişim ile orijinalinin en doğal halini yansıtıyor. Mat filtresi en çok kullandığım. Canlı fotoğrafları seviyorsanız canlı efekti de oldukça beğenirsiniz. Daha çok manzara ve doğa fotoğraflarınızda işinize yarayacak bir uygulama.

Adobe Photoshop Lightroom uygulamasının da yine hem ücretli (premium) hem de ücretsiz olanını bulmak mümkün.

** Adobe Photoshop Lightroom Premium paketi ile fotoğrafınızdaki neredeyse her öğeyi kaldırabilme özelliği ile düzeltme fırçasını kullanabilirsiniz. Parmağınızla kullandığınız ‘Apple Pencil’da da ayrıntıları düzenleyebilirsiniz. RAW fotoğraflarda düzeltme yapabilirsiniz. Favori düzenlemelerinizi kaydedip birden fazla fotoğrafta değişim yaratabilirsiniz . Adobe Sensei ile yapay zekanın gücünden yararlanabilirsiniz.

**Ücretsiz Adobe Photoshop Lightroom ile renk pozlama, kontrast ve ton anlamında gelişmiş özellikleri ile değişiklikler yapabilirsiniz.  Netlik, doku, ve sis kaldırma gibi özellikleri ile fotoğraflarınıza hava katabilirsiniz. RAW profesyonel ve HDR gibi gelişmiş çekim modlarıyla ayrıntılı çekimler yapabilirsiniz. Fotoğrafçıların özel olarak hazırladığı dersleri izleyerek daha başarılı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Vsco: Foto&video Düzenleyici

Vsco uygulamasının en bilinen ve en çok kullanılan özelliği; filtreleri. Vsco, sadece bir fotoğraf düzenleme uygulaması değil aynı zamanda da yaratıcı fikirlerinizi sunabileceğiniz bir sosyal ağdır. Vsco üyeliği ücretlidir. Ancak diğerleri gibi sınırlı özellikleri ücretsiz de kullanabilme imkanı sağlamaktadır. Programda, karşıtlık doygunluk ve tanecik gibi temel düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak bir çok filtreye ve üyeliğe özel sunulmuş özelliklere, ücretli olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: