Grammy’de “Altın Gün”ü

Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Grammy’de adaylar 20 Kasım’da açıklanmıştı. Adaylar arasında bir Türk grubu da var: ALTIN GÜN. Gece albümüyle En iyi Dünya Müziği Albümü dalında Grammy’e aday oldu.

Hollandalı psychedelic rock ile uğraşan Jasper Verhulst’un konser için İstanbul’a gelmesiyle başlıyor hikaye. Türk ‘psychedelic rock’ ından çok etkileniyor. Facebook’ta bir ilan vererek Türk müzisyen arayışına giriyor.

Bu sırada da Türk Halk müziğini derinlemesine araştırıyor, dinliyor. Verhulst’un ilanını Merve Daşdemir ve Erdinç Ecevit Yıldız görüyor ve gruba dahil oluyor. Aslında grupta sadece 2 Türk var ve Türk müziği yapıyorlar.

2017’de ilk single’ları yayınlanıyor. Altın Gün Türkiye’de klasikleşen, herkesin aşina olduğu ezgileri yeniden yorumlayarak Türk müziğini dünyaya duyuruyor. Eski Kemal Sunal filmlerinde veya Yeşilçam filmlerinde sık sık duyduğumuz ezgiler aslında. Bildiğimiz ama unuttuğumuz tınılar…

Neden Altın Gün?

Altın Gün, aslında tüm dünyanın tanıdığı ama Türkiye’nin bilmediği bir grup.  Grubun ismini ‘Google Translate’ den bulmuşlar 🙂 Grup üyesi Jasper, Google Translate’e “gold day” yazmış ve Türkçeye çevirmiş. Grubun solisti Merve Daşdemir bizdeki “Altın Günü” konsepti sanmış ve Altın Gün isminde karar kılmışlar.

İkinci kez Alicia Keys’in sunuculuğunu yapacağı tören, 26 Ocak 2020’de Los Angeles’taki Staples Center’da yapılacak. Altın Gün’ e başarılar diliyorum. Aşağıda bir şarkılarını bulabilirsiniz.

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: