Kendini Güncelle

Kişisel Gelişim Kitapları

Bir kitap okudum, hayatım değişti’ klişesiyle başlamak istemiyorum ama bu kitapları okudum ve algılamam değişti diyebilirim. İletişimde beden dilini okumayı, bilinçaltımızın farkında olmadığımız gizemini ve sözler ile yaptığımız anlaşmaları çözünce sizin de bakış açınız değişecek. Bu kitapları hayatınızın bazı dönemlerinde tekrar okumaya ihtiyaç duyacaksınız. Eminim sizin de başucu kitaplarınız olacaklar.

“Her şey güzel olacak, sen en iyisine layıksın” gibi kişisel gelişim kitapları değiller. Bu kitaplar; kendinizi keşfetmeniz, eğitmeniz ve bilinçsel farkındalığınızı arttırmanız için itici güç olacak kitaplar.

Bilinçaltının Gücü – Joseph Murphy

Düzenli ve sistematik olarak tekrarlanan düşünceler bilinçaltına yerleşir ve alışkanlığa dönüşür. Gerçekleşmesini istediğiniz ne varsa isteyin. Bilinçaltı için imkansız yoktur. Bilinçaltınız esprileri anlamaz, sözünüzü dinler. İyi ve kötü düşünceler tekrarlandıkça bilinçaltınız bunu size yaptıracaktır. Kitabı iki kez okudum ve ben bunu duaya benzetiyorum. Tutkuyla istediğiniz bir şey aklınızdan çıkmaz. Sürekli içinizden onunla alakalı düşünür ve onu dilersiniz. Tekrar önemlidir. İnanmasanız bile isteğinizi tekrar edin ve tekrarın gücüne inanın.

Dünyanızı değiştirmek istiyorsanız, zihninizi değiştirmelisiniz; içten dışa doğru. Bilinçaltınızı iyi ya da kötü bütün tohumların filizlenip serpileceği zengin bir toprak yatağı olarak düşünün. Dikenli bitki ekerseniz, üzüm toplayabilir misiniz?

Dört Anlaşma –  Don Miguel Ruiz

Bu kitabı da iki kez okudum. Bu kitap kendimizle yaptığımız 4 anlaşmadan bahsediyor. Kendimizle, başka insanlarla, toplumla, ailemizle… Binlerce anlaşma yaptınız ve haberiniz yok. Bunlardan en önemlisi kendinizle yaptığınız anlaşmadır. Birinin söylediği iyi ya da kötü bir sözü kabul ederseniz o söz ile anlaşma yapmış olursunuz.

Başı ağrıyan annenin “Kes şunu! Sesin çok çirkin” dediği bir çocuk düşünün. Annesi tarafından bu sözle büyülenen çocuk hayatı boyunca sesinin çirkin olduğunu düşünecek ve artık şarkı söylemeyecektir. Annesi bunun farkında olmayacaktır, çünkü öylesine söylemiştir ama çocuk anlaşmayı yapmıştır. Size söylenen iyi ve kötü sözlerle anlaşma yapmayın. Siz kendinizi bilirsiniz.

Kendini güncellemek ve eğitmek için kendinle yapacağın 4 anlaşma seni daha mutlu kılacak. Unutma, bu dört anlaşmayı yapabilmek için güçlü bir iradeye sahip olmak gerekir.

Birinci Anlaşma –  Kullandığınız sözcükleri özenle seçin.

İkinci Anlaşma –  Hiçbir şeyi kişisel algılamayın.

Üçüncü Anlaşma –  Varsayımda bulunmayın.

Dördüncü Anlaşma –  Daima yapabildiğinin en iyisini yap.

Beden Dili – Joe Navarro

Eski bir FBI ajanından insanların bedenlerini okuma rehberi diyebiliriz. Artık karşınızdaki ne düşünüyor, ne hissediyor çok rahat fark edeceksiniz.  O anda sizi mi dinliyor yoksa gitmek mi istiyor. Küçük bir omuz hareketi, ayakların duruşu, gözlerin baktığı yön size çok şey anlatıyor. İnsanların söylemek istemediklerini siz anlayabileceksiniz.

Hayatınızı önce zorlaştıracak sonra kolaylaştıracak kitaplar anlattım. Siz okuyup başkalarına okutabilir ve bana da yazabilirsiniz.

Americano

Kendini Güncelle” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: