momo

MOMO

Momo, fantastik bir çocuk kitabı ama aslında tam da bir çocuk kitabı değil. Alman yazar Michael Ende “Hikayelerimi içimdeki çocuğa yazıyorum. Benim kitaplarım 8 yaşından 80 yaşındaki tüm çocuklar içindir.” diyor. Kitaptaki en güzel detaylardan biri her karakterin bir hikayesinin olması ve bundan çıkarımlar yapmanızı sağlaması. Güzel işlenmiş olay örgüsüyle Gençlik Edebiyat Ödülü de kazanmıştır.

Gerçekten Yoğun Musun?

Zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü… Kimsesi olmayan küçük bir kız, en büyük özelliği dinlemek… İnsanların en çok ihtiyacı olan şey dinlenmek. İşte Momo bunu çok iyi başarıyor.

O kadar yoğunuz o kadar etrafımızı görmüyoruz ki zaman akıp gidiyor ve biz farkında olmadan zamanımızı tüketiyoruz. İşte insanların zamanlarını fark ettirmeden çalan duman adamlar Momo’ nun bu özelliğini fark ediyorlar. Zamanları çalamamaya başlıyorlar ve Momo ile savaşları başlıyor.  Zaman kavramını sorgulatan, zaman algısı hakkında güzel çıkarımları olan bir kitap.

Nerede, hangi zamanda geçtiği belli değil. Öyküdeki hiçbir şey günümüz dünyasından farklı da değil. İnsan ilişkilerinin  nasıl donuklaştığını resmediyor. Sevgi, dostluk, arkadaşlık gibi kavramların bizden nasıl hızla uzaklaştığına şahit oluyoruz. Şehir hayatının kaosu ve insanların sürekli kendi dertlerinden başlarını kaldıramayıp “an”ı kaçırmalarını anlatıyor. Renkli ve pahalı oyuncak alınan ama hiç mutlu olmayan çocuklar, onların gerçekte ne istediğini anlamayan, sürekli meşgul anne babalar…

Büyük eleştirileri de beraberinde getiren ekstra akıcı bir hikaye.

Bu kitabı okuyun ve okutturun! 🙂

Americano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: