Beyin ve Hafıza Dostu Yiyecekler

İnsan  vücudu makine gibidir. Çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyar ve bu enerjiyi de besinlerden elde eder. Yedikleriniz,  vücudunuzu ve beyninizi sağlıklı tutmaya; hafıza ve konsantrasyon gibi belirli zihinsel aktiviteleri işler halde tutmaya yardım eder. Güçlü bir hafıza yaş, genetik ve psikolojik gibi birçok farklı sebebe bağlıdır. Tükettiğiniz besinler beyninizi ve hafızanızı etkiler.

Unutmayın; ne yerseniz o’sunuz!

Peki nedir bu beyin ve hafıza dostu yiyecekler?

Ceviz

Ceviz, hayvansal yağ olan omega 3‘ ü içinde bulunduran bitkisel bir besin. Bu yönüyle hafızayı güçlendirme, Alzheimer’a karşı koruma gibi güçlü etkileri vardır. İçinde yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidi bulunan ceviz, zihinsel performansı arttırıyor. Zihinsel yaşlanmayı yavaşlatıyor. Kolay sinirlenmeyi de engelliyor.

Yaban Mersini

Özellikle K, C vitamini ve lif zengini olan yaban mersini antioksidan bakımından çok zengin. Bu sayede beynin yaşlanmasını engelliyor ve beyni strese karşı koruyor. Beyin aktivitenizi ve merkezi sinir sistemini geliştiriyor. Bu nedenle bunama riskini azaltıyor.

Avokado

A, C ve E vitamini bakımından zengindir. Yaşlanma sürecini yavaşlatır. Diğer meyveler arasında avokado en yüksek protein ve en düşük yağ oranına sahip meyvedir. Avokadonun içinde bulunan K vitamini ve folik asit beyindeki kan pıhtılaşmasını önler. Özellikle hafıza ve odaklanma gücü olmak üzere bilişsel fonksiyonları da artırır.

Zerdeçal

Zerdeçal içindeki curcumin adlı etken madde beyin bariyerini geçebilen ender yiyeceklerden biridir. Bu da beyne doğrudan  etki etmesini sağlıyor. Zerdeçal beyinde yeni hücre oluşumunu sağlar. Hafıza üzerinde etkilidir. Curcumin, Alzheimer hastalarında “hafıza güçlendirici” etkisi için kullanılır.

Köri baharatına sarı rengini veren Zerdeçal depresyonu hafifletir. Serotonin ve dopamin seviyesini artığından ruh halini değiştirir. Beyin hücrelerinin gelişmesine yardım eder.

Somon

Omega-3, hafızayı geliştiren ve beyin gücünü artıran en önemli besin kaynaklarında biridir. Beynin büyük bir kısmı yağlardan oluşur ve bu yağların yarısı omega 3 yağ asitleridir. Bu yağlar öğrenme ve hafıza için gereklidir. Beynimiz beyin ve sinir hücrelerini oluşturmak için omega 3 leri kullanır.

Tüm bunların yanında havuç, yumurta, ıspanak, brokoli, kabak çekirdeği, bitter çikolata gibi yiyecekleri de sayabiliriz.

Americano

Beyin ve Hafıza Dostu Yiyecekler” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: