RÜYA ŞEHİR…

Şehrin yorucu temposundan kaçmak için kısacık bir mola mı verdin? Huzurlu bir yer mi arıyorsun? Uzaklık senin için hiç önemli değil mi? Sana mutluluğun, yeşilin, doğanın, bol oksijenin ve renk cümbüşlerinin tam ortasında muhteşem bir önerim var. Karadeniz’in tabiat harikası Artvin.

Doğu Karadeniz’in engebeli yollarındaki büyüleyici manzarası, mevsimine uygun tüm güzelliklerini barındıran görselliğiyle kendine hayran bırakıyor adeta.

Karadeniz’de anlatılacak yer biter mi, bitmez. Bir sene orada kalsanız bile hala gezemediğiniz yerler kalır diye düşünüyorum. Gerçekten, insanı her an şaşırtan bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Şarıl şarıl akan su sesi, insanı dinlendiren sessizliği, huzur veren görselliği seni içine çekiyor.

Artvin, geçmişin izlerini yansıtan birçok tarihi yapıyı da içerisinde barındırıyor. Huzura, sessizliğe, bol oksijene kapılarını açmak için gittiğin bu şehirde, bu kısacık sürede nereye gitmeliyim diye sorarsan, özellikle üç yer tavsiyesinde bulunacağım.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Artvin, coğrafi yapısı gereği oldukça engebeli olduğu için bir yerden bir yere gitmek ve bu güzelliklere ulaşabilmek gerçekten çok zor. Ama unutmayın ki en güzel manzaralar zorlu yollardan sonra keşfedilir. Oraya gittikten sonra iyi ki diyeceğinizden eminim.

Karadeniz iklimini buram buram yaşayacağınız bir memleket Artvin. Her daim yağmur her daim sis içerisinde kalmaya hazırlıklı olmalısınız bu nedenle…

Uzun, zorlu bir yolculuğun sizi beklediğini bilerek yola çıkın ilk olarak. (Merkezden uzaklığı 60 km fakat yaklaşık son 10 km’si taş döşeme.) Bu yolculuk sonrasında sizi görsel bir şölenin beklediğinden emin olun.

Keşfe hazırsınız.

Zorlu bir yol turunun ardından Borçka Karagöl Tabiat Parkına ulaştınız. Vadiler ve ormanla kaplı tam bir oksijen deposu karşılıyor sizi burada.

Buraya geldiniz. Ne yapmalısınız?

Nefes alın. Aldığınız nefesin tüm o zorlu yollara değdiğini göreceksiniz. Sonra bir sandal kiralayın bu güzelliğin tadını çıkarın. Sandalla Karagöl’ü gezin. Sandal keyfi yapmak istemiyorum diyorsanız da göl çevresinde trekking yapın. Fotoğraf çekmeyi de seviyorsanız… Değmeyin keyfinize. Bütün gün orada kalmak isteyeceğinizden eminim. Her anı kareleyin. Öyle çok  malzeme bulacaksınız ki, oradan hiç gitmek istemeyeceksiniz.

Burada kamp yapmak isterseniz, ziyaretçilere bu imkan da sağlanmış. Konaklama yapabilir; gecenin, sessizliğin, huzurun, keyfini çıkarabilirsiniz.

Mençuna Şelalesi

Birçoğu için Karadeniz’deki şelalelerin en iyisi. Yine zorlu bir yolculuğun ardından ulaşabileceğiniz görülesi bir manzara…

Gitmeye karar verdiğiniz andan itibaren, bir maceraya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize. Çünkü bu görsel şölene gitmekte uzunca bir yürüyüş gerektirecek. Tek şerit yolları geçtikten sonra varacağınız yere geldiniz sanıyorken bir 30 dakika kadar daha tırmanıyorsunuz bu muhteşem manzarayla karşı karşıya gelebilmek için. Üstelik yollar kaygan ve çamurlu…

Ama değer mi, değer… Adeta cennetten bir köşe dediklerinden… Yeşilin, gürül gürül akan su ile buluştuğu ihtişam… Gitmişken bu muhteşem suyun bir de tadına bakmayı ihmal etmeyin.

Artvin Atatepe

Yine Artvin merkezinden yükseklere doğru çıkarak ulaşabileceğin bir manzara…

Artvin ayaklarınızın altında… Artvin’in göz kamaştırıcı dağları, nehri, kuşbakışı görüş alanı..

Buraya kadar gelmişken Atatepe’yi görmeden dönmeyin derim. Buranın en büyük özelliği ise hiç şüphesiz Türkiye’deki en büyük Atatürk anıtının dikili olması. 22 metre yüksekliğinde 60 ton ağırlığındaki bu anıt, Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılmış. Anıt için 40 ton çelik 10 ton bakır kullanılmış.

Heykelin yanında ise 216 metrekarelik bir Türk Bayrağı karşılıyor sizi. İnsanın tüylerini diken diken eden bu manzara tam anlamıyla bir seyir terası…

Atatepe’de sosyal tesis ve restoran ziyaretçilerinin kullanımı için de hizmet veriyor.

İyi gezmeler… Bol istirahatler…

Latte

RÜYA ŞEHİR…” üzerine 4 görüş

  1. This is really interesting, You are a very skilled blogger.

    I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post.
    Also, I have shared your website in my social networks!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: