En iyi Kitap Uyarlaması Filmler

Edebiyat ve sinema dünyası hep iç içe olmuştur. Okuyucuların çok etkilendiği ve uzun süre etkisinden çıkamadığı bazı kitapların sinema uyarlamaları da peşinden gelmiştir.

Okumak, izlemekten daha çok etkiler insanı. Çünkü yazarın anlatımı daha detaylıdır ve kendi hayal gücünüzü tetikler. Sinema her zaman daha yüzeysel kalmıştır. Bahsettiğim filmler en az kitapları kadar başarılı ve çarpıcı. Okumanın ve izlemenin tadı apayrı. Bunu yaşamanız için önce kitabı okuyup sonra filmi izlemenizi tavsiye ederim. Aşağıdaki kitaplara ve filmlere bayılacaksınız!

Tüm insani duygulardan yoksun, koku duyusu yüksek, kendi kokusunu üretmek için cinayet işlemekten çekinmeyen bir katilin hikayesi.


Güçlü ve kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenen genç bir kızın hikayesi. Farklı sınıftan iki kişi arasındaki aşkın ve zor günlerin anlatıldığı akıcı bir kitap ve film uyarlaması… O kadar güzel bir kitap ki 4 tane uyarlama filmi var.


Tüm hikayenin hayvanlar üzerinden anlatıldığı ama aslında George Orwell’ın Stalin Rusya’sını hicvetmek amacı ile kaleme aldığı çok ünlü kitabı. 1954 ve 1999 yapımı iki farklı filmi var. Gücü elinde bulunduranın ezme güdüsünü yüzünüze çarpar.


Siyaset baskısını, toplumdaki adaletsizliği, insanların korku ile yönetilmesini, tektipleşme gibi kavramları muazzam işler. Kitaptaki baskıyı iliklerinize kadar hissedeceğiniz ve elinizden bırakamayacağınız bir distopya. İki filmi var sinemaya uyarlanan. 1984 yapımı sizi çok etkileyecek.


Birbirine zıt karakterdeki iki yakın dostun maceralarına tanık oluyoruz. İnsanı etkileyen sürükleyici bir anlatıma sahip.


Filmin yönetmenliğini Stanley Kubrick’in yaptığı kült filmlerden biri. Çoğu insan kitap uyarlaması olduğunu bilmez. Şiddet bağımlısı Alex ve çetesinin çirkinliklerini resmeder.


Bir cinayet ve cinayeti çözmeye çalışan bir profesör… İpuçlarını takip ederken kitabın sonuna nasıl geldiğinizi anlamayacaksınız.


Teknolojinin bizi nereye götürdüğünü anlatan distopik bir hikaye. Kitabı çok daha başarılı. İnternette dolaşırken artık iki kere düşüneceksiniz.

Americano

En iyi Kitap Uyarlaması Filmler” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: