Hayallerinin Evrenini Yarat

Hayal kurmak; küçük yaşlardan beridir süregelen, belirli bir yaşı olmayan, insanı içselleştirirken özgürleştiren, beyne de birçok fayda sağlayan bir faaliyettir.

Hayal kurmak; aklın sınırlarını zorlamak, kendi evrenini yaratmak, gerçekliğe karşı savaş açmak ve yaşamın tüm tabularını yıkmaktır.

En baştan konuşacak olursak, çocukların bu konuda bir yetişkinden daha başarılı olduğunu söylemek de mümkündür. Sanki yaş ilerledikçe kafamızda kurguladığımız hayal evrenini yaratmak zorlaşır. Kim bilir… Belki de bu durum gerçeklikle aramızdaki bağın kısalmasından kaynaklıdır. Hayal kurmak güzeldir. İnsanlar hayal kurdukça yaşarlar. Umutlarını hayalleriyle buluşturdukça gelişirler. Peki hayal kurmanın bize daha başka neler kazandıracağını biliyor musunuz? Hemen bakalım.

1-Kötülüklere karşı siper alabilmenizi sağlar.

Hayal kurmak, kötülüklere ve kötüye karşı siper almamızı sağlar. Her şeyi düşünen beynimiz asla olmaz dediğimiz konularda bile fırtınaların çıkış noktasını bulur. Öngörür. Görselleştirir ve çözüme kavuşturur. Olumsuz düşüncelere karşı savaşmak sizin için çok daha kolaydır ve tüm olumsuzlukları alt edebileceğinizden eminsinizdir.

2-Yaratıcılıkta zirveye tırmanmayı sağlar.

Nörologlar yapılan araştırmalarda boş hayal kurmanın bile beyni zorladığını, aslında boş boş bakarken bile düşündüğünü vurgulamıştır. Bir konu üzerinde geleceğe yönelik kurduğunuz tüm hayaller, sizin beyin fırtınası yapmanıza neden olur ve beyni yaratıcı düşünmeye zorlar. Hayal kurmak insana; boyasız, kağıtsız, kalemsiz resim yapabilmeyi; gökyüzüne uzanan merdivene attığın ilk adımı; kuş misali uçabildiğin kanatları; başucunda duran mutluluğun anahtarını bulmayı; piyanosuz müzik yapabilmeyi; bulutların üzerinde yürüyebilmeyi sağlar.

3-Kimsenin göremediğini görür.

Öngörünüzü arttırır. İleriyi görmenizi sağlar. Buna kısaca bir örnek verelim mi?

Philippe Petit’i bilir misiniz? Petit, Paris sokaklarında ip cambazı bir sihirbaz. Fakat eylemlerini hiç bir önlem almadığı için mecburen gizli yapan bir cambaz. Petit ilk büyük yürüyüşünü ikiz kulelerde yapar. İkiz Kuleler’de yapacağı bu yürüyüşü 6 yıl boyunca planlar. Burada asıl ilginç olan ne biliyor musunuz? Petit, İkiz Kuleler’de yürüyeceğini 1965 yılında hayal etmeye başlar. İkiz Kuleler’in yapımına da 1966 yılında başlanır 1971 yılında tamamlanır. Petit, tam 9 yıl boyunca hayalini gerçekleştirmek için bekler.

4-Empati gücüne sahip olmayı sağlar.

Hayal kurmak karşısındaki insanı anlamayı sağlar. Onun yerine kendini koyabilmeyi… Onun yaşantısını yaşayabilmeyi… Hayatını hayatına koyabilmeyi… Onun gözünden bakabilmeyi sağlar. Hayal kuran insan ister saniyelik, ister ömürlük karşısındakinin yerine koyabilir kendini. Bu da onun empati gücüne sahip olmasının en büyük örneğidir.

5-Gerçeği açığa çıkarır.

Hayal kuran insan sanmayın ki gerçek olmayan dünyada yaşar. Tam aksine, hayal kuran insan gerçekliğin tam ortasında yaşar. İnsan zihni bilinmeyen yollara kapılarını açar. Asıl gerçekliği keşfeder. Yenilikleri denemek için girdiğiniz tüm yollar size ilham verir. Hayal kurmak, yaşamak istediğin en gerçek şehri, kapılarını açtığın insanları, olmayı istediğin yaşı, yaşlanmak istediğin insanı, hayatında var olmasını istediğin dostlukları bulmanı sağlar.

6-Stresi azaltır.

Londra Üniversitesi Royal Holloway Koleji araştırmacılarının yapmış olduğu bir araştırma, insanların kendilerini gelecekte hayal ediyor olmasının kaygıları ve stresi azalttığını ortaya koydu. İnsanların geleceğe odaklanması, kısa vadede strese neden olan konuların etkilerini anlamalarına yardımcı olur ve bu da insanların stresle baş etmelerini kolaylaştırarak streslerini azaltır.

7.Cesareti arttırır.

İnsanlar hayal kurarak korkularını alt edebilir. Yaşadıkları olumsuzlukları, geride kalan yaşanmışlıkları unutabilir. Olmayanı oldurur. Olanı olmamış gibi beyninde görselleştirir. Bu da tüm zorlukları, karamsarlıkları ve tüm yaşanmışlıkları parmağında oynatabildiğini gösterir. İrade gücüyle değil hayal gücüyle hareket eden beyin en güçlüsü, en cesurudur. Böylelikle cesaretinizi de arttırır.

Latte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: