Son Yılların Ses Getiren 10 Filmi

2019 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız bu günlerde, enler listeleri bir bir oluşmaya başladı. Peki konumuz sinema ise? Son yıllara damga vurmuş filmler kategorisi desek? Yabancı filmlerden hangilerini sıralarız dersiniz?

Film dünyasının oldukça konuştuğu, ilgi çeken konular, vay canına dedirten senaryolar, aksiyonda kendini aşanlar, yüksek bütçeliler, hipnoz edenler…

Gelin birlikte bakalım son yıllarda ses getiren filmlere…

CLIMAX  (IMDB/7.1)

Clmax denilince akla gelen isim hiç şüphesiz Gasper Noé. Alışılmışın dışında düşüncelere, çekim tekniklerine sahip olan yönetmen ardında çokça ses getiren bir film daha bıraktı. İzleyenlere adeta hipnoz etkisi yaratan izlemeyenlere merak ettiriren, yine izleyen bir kesime de bu neydi şimdi dedirten film iki kesimi birbirinden ayırıyor. Bir kısım yönetmenin tarzını çok sevmişken bir kısım da anlam veremiyor filmlerine.

Yönetmenin de amacı tam olarak bu aslında. Uçuk kaçık, etkili, sarsıcı, vurucu…

Film köhne bir dans kulubünde uzun bir geceyi görsel bir şölen sunarak anlatıyor. Açılışını Cannes Film Festivali’nde yapan filmin açılış sahnesi herkesi büyülemiş. 10 dakikalık sahne tek plan çekilmiş. 5 sayfalık bir senaryoyla 15 günde çekilen filmdeki dans sahnelerininde büyük çoğunluğunun doğaçlama gerçekleştirildiğini söylemekte fayda var.

Filmin afişinde de önceki filmleriyle kıyaslama yaparak kullandığı dil oldukça etkileyici. Türkçe isimleriyle söylemek gerekirse…

Herkese Karşı Tek Başına’yı Hor gördünüz.

Dönüş Yok’tan nefret ettiniz.

Boşluk’tan tiksindiniz.

Aşk’a küfrettiniz.

Bir de Clımax’ı deneyin

BOHAMIAN RHAPSODY (IMDB/8.0)

Rami Malek’in ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandığı filmde ödüller bununla sınırlı mı sandınız? Bohemian Rhapsody dört oscar ödülü kazanan bir yapım. 1970 yılında kurulan Queen grubunun solisti Freddy Mercury’in hayatını konu alan filmde yaşadığı zorluklar yükselişleri hastalığı gözler önüne seriliyor. Rami Malek’in muhteşem oyunculuğunu konuşmaya gerek bile yok ama bunun ardında yatan beden dili uzmanı Polly Bennet’i de unutmamak lazım. Hiç şüphesiz filmin en ses getiren yanı ise 10 yıllık çalkantılı bir süreçten sonra seyirciyle buluşması oldu.

Çekimler durduruldu. Yeniden başlandı. Yönetmen çekimleri durdurdu. Rami Malek ve yönetmen koltuğunda oturan Bryan Singer kavga etti. Aralarında anlaşmazlıklar çıktı… Gibi gibi bir çok dedikodudan sonra çalkantılı uzun bir zaman diliminin ardından film 2018 yılında sinemalarda gösterimine başlandı.

 AVENGERS: INFINITY WAR (IMDB/8.5)

Marvel Sinematik Evreni’nin, on yıl süren benzersiz macerası…

Avengers: Sonsuzluk Savaşı, altmıştan fazla çizgi film karakteri ile çeşitli gezegenlere yayılmış çok daha büyük bir hikayeyi ele alıyor.

Film de nükleer savaş endişesinden, çevre yıkımına kadar bir çok konuya da vurgu yapılıyor.

Yenilmezler ve süper kahramanlar yine iş başında…

Sinema tarihinin en çok gişe yapan filmlerinden olan yapım bu kez de sonsuzluk taşlarını arayan ve sınırsız güce sahip Thanos’u durdurmak için savaşıyor.

Yönetmenliğini Anthony Russo, Joe Russo (Russo Kardeşler)‘in yaptığı film yeni bir serüvenle sinema dünyasına oldukça ses getirmişe benziyor.

Aslında serinin bütün filmleri başlı başına ses getiren birer yapıt.

THE FAVOURITE (IMDB/7.6)

The Favourite, on sekizinci yüzyılın başlarında İlgiltere’nin Fransa ile savaşı sürerken, Kraliçe Anne’in hayatını, hastalığını ve gizli ilişkilerini anlatıyor.

Üç kadının kraliyet mücadesi de diyebileceğimiz bu karmaşık ilişkiler silsilesine oldukça şaşıracaksınız. Sağlığı iyi olmayan bir kraliçe ve onun yerine işleri yürüten gizli sevgilisi Marlborough’ın hayatlarında her şey istedikleri gibi giderken genç ve güzel Abigail adında aristokratik kökenli bir kadın hayatlarını değiştirir. Sarayın gözdesi olmak için girdikleri rekabeti anlatan film saray entrikalarını da beraberinde getirir.

Üç kadın ve sıradışı ilişkiler…

Yönetmen koltuğunda oturan Yórgos Lánthimos, karakterleri içselleştirerek son derece gerçekliği yansıtmıştır.

John WICK: CHAPTER 3 – PARABELLUM (IMDB/7.4)

John Wick için kellesi üzerine 14 milyon dolarlık açık sözleşme konulan suikastçilere karşı mücadele vakti…

Aslında bir kiralık katil olan John Wick’in hayatını konu alan film aksiyon sinemasının en beğenilenlerinden biri.

Serinin ilk filminde yaşanan aksiyon hırs ve intikam mücadesi bu filminde zirveye çıkıyor.

Adrenalinin doruklarında olan filmde bir motosiklet sahnesi için Verrazano köprüsü trafiğe kapatilmış.

Yönetmen koltuğunda ise yine Chad Stahalski var.

BY THE GRACE OF GOD (IMDB/7.3)

Gerçek bir hikayeden konusunu alan By The Grace Of God, Berlin film festivalinde de jüri büyük ödülünü kazanmış bir yapıt. Filmde tüyler ürpertici gerçekler yer alıyor.

Hiç bir suç almadığını, hala çocuklarla çalışmaya devam ettiğini öğrendikleri rahibin, ceza alması için verdikleri uğraşın öyküsü…

Tüm gerçekliğiyle gözler önüne serilen hikayede, katolik ruhbanlarının pedofili vakalarını anlatıyor.

Tüm bu gerçekliğin gün yüzüne çıkmasını istemeyenler tarafından engellenmeye çalışılmasına rağmen mahkeme kararıyla film yayınlanmış.

Çocuk istismarını en çıplak halleriyle ele alan filmi, izlediğinizde çok sinirlenecek, duyduklarınıza inanamayacaksınız.

Yönetmenliğini François Ozon’ın yaptığı filmde, yüzleşme, travma ve cesaret konuları büyük bir hassasiyetle ele alınmıştır.

SHOPLIFTERS (IMDB/8.0)

Hırsızlık yaparak yaşamını sürdürmeye çalışan bir aile…

Hayatlarına bir anda giren küçük bir kız…

Öngörülemeyen bir olayla gün yüzüne çıkan gizli sırlar..

Altın Palmiye Ödülü’nü almaya hak kazanan film Japonya yapımı bir drama filmidir.

Yönetmenliğini Japon sinemasının en üretken yönetmenlerinden Hirokazu Koreeda’nın yaptığı filmde aile olmanın yanlarını oldukça ütopik halleriyle resmederken melankoli ile neşeyi bir arada tutabilmeyi de çok iyi başarıyor.

JOKER (IMDB/8.8)

Hiç şüphesiz ki 2019’a damga vuran filmlerden biri Joker…

Filmde çözümlenecek öyle konu var ki..

Psikolojik gerilim filmi olan Joker, Gotham şehrinin isli sokaklarında iki yüzlü bir palyaçoyu konu alıyor.

Yüzünde iki maskeyle dolaşan Arthur Fleck, gündüz işi için kullandığı palyaço suratını kullanırken geceleri ise dünyanın bir parçası gibi hissetmek için asla silip çıkaramadığı bir maskeyi kullanır.

‘Mutlu happy’ diye çağıran bir anne..

Babasız büyüyen Arthur’un yüzünde içindeki acıyı gizleyen bir gülümsemeye sebep olur.

Fakat Arthur zamanla dışlanmışlığın verdiği aykırı toplum sataşmalarıyla bambaşka bir insan haline dönüşür.

Gözü dönmüş bir Joker…

76. Venedik uluslararası Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülünü kazanan yapımın yönetmenliğini Todd Phillips yapmıştır.

PAPILLON (IMDB/7.1)

Haksız yere hüküm giymiş bir mahkum…

Fransa’nın en ürkütücü yerlerinden Şeytan Ada’sında bir hapishane… Yaşanan işkenceler… Bir kaçış öyküsü… Bir çabanın hikayesi…

Charriere hapishanede tanıştığı Louis Dega ile kaçış planları yapar.

Suçsuz olan mahkumların bu planları sizi oldukça etkileyecek.

Öyle ki zorlu çekim koşullarından sonra başroldeki Hunnam çekimler bittiğinde 20 kilo vermiş.

1973 yılında farklı bir versiyonuyla da seyirciyle buluşan yapım bu kez de Charlie Hunnam ve Rami Melek’in oyunculuğu ile buluşuyor. Fikrimi soracak olursanız 1973 yapımını daha çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Film, tüm gerçekleriyle seni içine alıp, adeta o anı yaşatıyor. Yaşarken acı çekecek, üzülecek ve şaşıracaksınız.

GREEN BOOK (IMDB/8.2)

Gerçek bir hikayeden uyanlanan film ünlü bir piyanist ve konser turu sırasında onunla çalışan şoförü Tony’nin hikayesini anlatıyor. Güvenli güzergahları bulabilmek için ‘The Green Book’ isimli kılavuzdan yardım alan ikiliyi maceralı bir yolculuk bekliyor.

İşte bu andan itibaren de ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik durumlarla karşılaştıkları için de hayatlarındaki farklılıkları bir kenara bırakmak zorunda kalırlar.

Peter Farrelly’nin yönetmenliğini üstlendiği ve başrollerini Viggo Mortensen ile Mahershala Ali’nin paylaştığı Green Book, En İyi Film Oscar’ına layık görüldü. Bununla da kalmadı. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo Ödüllerinin de sahibi oldu.

İYİ SEYİRLER…

Latte

Son Yılların Ses Getiren 10 Filmi” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: