yuvacık barajı kocaeli

İstanbul’a Yakın Görülesi Manzara

Yuvacık Barajı İstanbul’un boğuculuğundan kendini kamp hayatına, doğaya, tabiatın güzelliklerine atmak isteyenler için aralıyor kapılarını.

Nasıl Gideriz?

Bilmeyenleriniz için Yuvacık Kocaeli’nin bir ilçesi olup İstanbul’a uzaklığı sadece 1 buçuk saattir. Bu sebepten hafta sonu gezileri için tercih edilen bir mekan olmuştur. İzmit’ten gitmek isteyenlerin işi ise çok daha kolay çünkü Ncity Avm önündeki (orta şerit) güzergahtan giden minübüsler her daim vızır vızır hizmet vermektedir. İzmit’e uzaklığı ise 25 dakikadır.

Yuvacık Barajı Kirazdere Çayı üzerine kurulmuştur. Asıl adı Kirazdere Barajı olmasına rağmen Yuvacık Barajı olarak bilinmektedir.

Manzarası ve yeşilliği Karadeniz’in doğal güzelliklerini andıran barajı gördüğünüzde nefes aldığınızı hissedeceksiniz.

Temiz hava ve manzara görsel bir şölen sunuyor ziyaretçilerine. 6 yıl Kocaeli’nde yaşayıp da buraya hiç gitmemiş olmaktan dolayı büyük üzüntü duydum gittiğimde. Böylesine muazzam bir güzelliği nasıl olmuş da keşfedememişim diye. Kocaeli, İstanbul’a yakın olmasından dolayı hafta sonu gidilebilecek çok fazla mekana sahip. Yükseklere çıktıkça inanılmaz manzaralara maruz kalmak, yeni yerler keşfediyor olmak mutluluğunuzu iki katına çıkaracak.

Yeme İçme

Oraya kadar gidipte bir semaverde çay keyfi yapmadan olurmu?

O çayın tadını bir Karadeniz yaylalarında aldım. Bir de burada. O manzara seni öylesine motive edecek ki. İçtiğin çayın tadını alabileceksin. Kahvaltı için gidecekler için de güzel mekanlar ve serpme kahvaltılar mevcut. Akşam yemeklerinde alabalık keyfi ile bu şölenin keyfini çıkarabilirsiniz. Zengin menülere sahip mekanlar ancak ben genelde tavsiye edilen yemekleri söylemeliyim. Kiremitte kaşarlı mantar, ve alabalık akşam yemekleri için en çok tercih edilenler arasında mesela…

Mangal

Türklerin piknik denilince akıllarına gelen ilk eğlence mangal sanırım. Bu güzel temiz havada yeşille baş başa mangal yapmak mümkün olan mekanlarda mevcut. Ben tesisten masa kiralayacağım. Kendi yağımda kavrulacağım diyorsan bunun içinde 35 tl karşılığında masa kiralayıp mangal yapman mümkün. Mangal gibi ekipman desteği sağlayan mekanlar da mevcut.

Konaklama

Konaklama imkanları da olan bu yeşil güzellik, bungalov evler ve tesisler sabahın ilk ışıklarında mis gibi bir havaya gözlerinizi açmanız için size ilham kaynağı olacak.

Sosyal Medya Köşesi

Tesisler sosyal medyaya da ayak uydurmuş tabii ki. Mesela bir köşe yapılmış instagram köşesi. Fotoğraf çekilmek için dev salıncak… Kalpten bir stand.. Arkanda muhteşem Yuvacık Barajı manzarası… Ama itiraf edelim o mis gibi havayı ciğerlerine çekerken,büyük bir boşluğa, göz hizanda harika bir manzaraya karşı rüzgarın yüzüne hafifçe tokat attığı bir durumda nefes alabildiğini hissetmek insanın bir fotoğraf içinde olsa yüzünü güldürmeye yetiyor.

Baraj Dışında Gezilecek Yerler

Buraya kadar gelmişken görmeden gitmeyin denilecek yer bu kadar değil tabii ki de. Yuvacık’a gelmişken Beşkayalar Tabiat Parkı, Menekşe Yaylaları, Kazandere Aytepe’yi görmeden oradan ayrılmayın derim. Buralarda kamp yapabilir doğa sporlarından faydalanabilirsiniz. Yuvacık barajı’nın en görkemli kuş bakışı görüntüsü için ise Çamlıtepe’ye çıkabilirsiniz.

İyi gezmeler…

Latte

İstanbul’a Yakın Görülesi Manzara” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: